Aktüel Bilim

2016’nın En Büyük Dokuz Arkeolojik Bulgusu

Yazar | Editör
Arkeolojik Bulgular

Bu yıl, arkeologlar sadece birtakım tuhaf uygulamaları (bir piramit içinde bir piramit içinde bir piramit oluşturmak gibi) değil aynı zamanda tanınmış eserlerin uzun zamandır devam eden sırlarından bazılarını ortaya çıkaran zengin hazineleri keşfettiler. Mısır’da bulunan en küçük mumya, İsa’nın mezarından,  1,500 yıllık bir taş komplekse kadar,  2016’nın en büyük arkeolojik öykülerine bir bakış.

Nuhun Gemisi Mozaiği

Nuhun Gemisi Mozaiği

Bu yıl Nuh’un gemisinin hikayesini anlatan bir mozaik, İsrail’deki Huqoq bölgesindeki eski bir sinagogda keşfedildi. Mozaikte Nuhun gemisi, aslan, ayı ve leopar gibi hayvan çiftleri görülmekte. Mozaikin bir başka paneli, dev bir savaş arabası ile kuşatılmış eski Mısır askerlerinin dev balıklar tarafından yenildiğini gösteren Kızıldeniz’in ayrılış hikayesini tasvir ediyor.

Mısır’ın En Genç Mumyası

Mısır'ın En Genç Mumyası

Minyatür bir tabut ve bilinen en genç görünen Mısırlı mumya İngiltere’deki Fitzwilliam Müzesi’nde bulunmakta. Sedir ağacından yapılmış tabut 1907 yılında Giza’da keşfedildi ve 2,500 yılı aşkın bir zamana dayanmakta.

Tabuttaki fetus gebelik zamanı (gebe kalındığı andan itibaren) sadece 16-18 hafta geçmişti ve büyük olasılıkla düşükten öldü. Üzerinde minik oymalar bulunan tabut, bir asırdır müzede bulunmakla birlikte, küratörler muhtemelen iç organları mumyalanmış birine bağlı kalarak yapıldığını varsaydı. Karbon test taramaları yapılıncaya kadar küçük tabutun oturduğu yer görülememişti.

Neredeyse Açılmış Olan Parşömen

Neredeyse Açılmış Olan Parşömen

Bilim insanları, bir dizi karbon test taraması kullanarak 1.700 yıl öncesine ait yanmış Ölü Deniz Parşömenleri’nin “hemen hemen açabiliyorlar”. Kömürleşmiş parşömenler 1970 yılında İsrail’de Ölüdeniz yakınlarındaki En Gedi’ de keşfedildi. Ünlü “Ölü Deniz Parşömenleri”, 1947 ile 1956 yılları arasında başka bir alanda keşfedildi, bunlardan bir tanesi de Ölü Deniz’in yakınında bulunan Qumran’dı.

En Gedi parşömeninin kömürleşmiş hali onu son derece kırılgan ve fiziksel olarak açmayı imkânsız kıldı. Taramalar, Levilya Kitabının bir bölümünden oluşan metnin metnini ortaya çıkardı. Araştırmacı, parşömenlerin kesin tarihi henüz net değil, ancak yaklaşık 1.700 yıl öncesine ya da biraz daha erken tarihte ortaya çıkmış gibi göründüğünü söyledi. Benzer bir CT tarama tekniği, 2015 yılında İtalya’da Herculaneum sahasındaki 2.000 yıllık taramaları okumak için kullanıldı.

İç İçe Piramitler

İç İçe Piramitler

Arkeologlar, Meksika’daki Chichén Itzá’deki El Castillo piramidin aslında bir piramit içindeki bir piramitin içindeki bir piramitten oluştuğunu keşfettiler. Dış piramit, bazen 950 ile 1000 yılları arasında inşa edildi; bu piramit içindeki piramit, bir zamanlar 850 ile 900 yılları arasında inşa edildi ve bunun içinde bir piramit 600 ila 800 yılları arasında inşa edildi.

Bu keşfi yapmak için, bilim adamları en dıştaki piramidin elektriksel direnç araştırmasını yaptı. Elektriksel direnç, arkeolojide, elektrik akımlarının bir yapıdan veya zeminden geçirildiği ve akımların karşılaştığı direncinin ölçülmesi için yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Bu ölçümler daha sonra bir yüzeyin altında yatan şeyin belirlenmesine yardımcı olmak için kullanılır.

Antik Mısır Tekne Tablosu

Antik Mısır Tekne Tablosu

Mısır’daki Abydos bölgesindeki bir yapı içerisinde, 3.800 yılı aşkın süredir keşfedilen 120’den fazla tekne oyması keşfedildi. Yapı, Firavun III. Senwosret mezarının yakınında bulunmaktadır.

En büyük oymalar yaklaşık 1.5 metrelik bir uzunluktadır ve keşif heyeti başkanı Josef Wegner, “direk, yelken, teçhizat, güverte / kulübeler, dümen, kürek ve bazı durumlarda kürekçilerle tasvir edilen büyük, iyi işlenmiş tekneler” yazdı. Bu yıl Uluslararası Deniz Arkeolojisi Dergisinde yayınlanan bir makale. Arkeologlar yapı içerisinde, eskiden yapılarda kullanılan ve ahşap bir tekneden çıktığı söylenilen plakalar bulmuşlardı.

Kazakistan Megalit Sitesi

Kazakistan Megalit Sitesi

Arkeologlar, Kazakistan’daki 300 hektar (120 hektar) arazide1.500 yıllık taş kompleksin keşfedildiğini duyurdular. Bununla birlikte, arkeologlar, kısmen gümüş ve taşlar ile silah ve canlıların görüntüleriyle oyulmuş bir eyerin keşfedildiğini rapor ettiler. Kompleks, Asya ve Avrupa’da dolaşarak Roma İmparatorluğu ile çatışmaya giren Hunlar tarafından inşa edilmiş olabilir.

“İsa’nın mezarı” nın Kazılması

"İsa'nın mezarı" nın Kazılması

Arkeologlar geçenlerde Kudüs’teki eski çağlarda yaşayan insanların İsa Mesih’in kalıntılarına sahip olduklarına inandıkları bir mezar çıkardılar. Efsaneye göre, Roma İmparatoru Konstantin’in annesi olan Helena’dan (Hıristiyanlığı yayan) sonra dördüncü yüzyılda keşfedilen mezar için Helana Kudüs’e gitti ve bu mezarın yerini bulmak için kazılar emretti. Efsaneye göre, İsa’nın mezarı belirlendikten sonra emperyal aile, sit alanı üzerinde bir tapınak yapılmasını emretti. Kayıtlar, 1555’e kadar mezarın hasar gördüğünü gösteriyor. Mezarlığı korumak için üzerine mermer kaplama yapılmış ve bu kaplama örtülmüş, mezar mühürlenmiştir.

2016’da, bir arkeolog ekibi koruma çalışması yapmak ve site hakkında daha fazla bilgi edinmek için mezarı açtı. Efsaneye göre, İsa’nın vücudu, çarmıha gerildikten sonra yerleştirilmiş olan kalker yatağını bulmuşlardı. Kazılar, mezara ve arkasındaki efsanelere daha fazla ışık tutabilir.

İnsanlığın Bilinmeyen Dalı

İnsanlığın Bilinmeyen Dalı

 

Bu yıl yayınlanan bir genetik çalışmaya göre 70.000 ila 40.000 yıl önce insanlar, bilinmeyen bir insanlık dalıyla karıştı. Bu karışma Homo sapienler  Afrika’dan göç ettikten sonra olmuş olabilir.

Kopenhag Üniversitesi’nden paleo-jenerik uzmanı Eske Willerslev, “modern insanlarla çağdaş insanlarla birleştikten kısa süre önce, Avustralya, Yeni Gine ve Tazmanya’nın yaklaşık 50.000 ila 60.000 yıl önce Sahur’un eski kıtasına girdiklerine inanıyoruz” dedi. Danimarka, Live Science’a verdiği demeçte bu keşfin, bugünkü yerli Avustralyalıların genomlarını analiz ederek yapıldığını belirtti.

Yeni Ölü Deniz Parşömenleri

Yeni Ölü Deniz Parşömenleri

Daha önce bilinmeyen yirmi beş Ölü Deniz Parşömeni bu yıl iki ayrı kitapta açıklandı. Kitaplar; Yaratılış, Çıkış, Levililer, Yeni Ünlüler, Samuel, Ruth, Kings, Micah, Nehemya, Yeremya, Joel, Yeşuada, Hakimler, Atasözleri, Sayılar, Mezmurlar, Hezekiel ve Jonah’ın İncil kitaplarının bölümlerini içerir. Bu kitapların hepsi eskitme pazarında koleksiyonerler tarafından satın alındı. Live Science tarafından görüşülen uzmanlar, bazı sayfalarda sahtecilik olabileceğini söyledi. Ancak sahtecilik, son 20 yılda eski eser piyasasında görülen 70’den fazla Ölü Deniz Parşömeni arasından sadece 25 tanesinde.

Buna ek olarak, İsrail Antikalar Yetkilisi (IAA) ekibi, M.Ö. 7. yüzyıldan kalma bir papirüs ele geçirdi. IAA, papirüsün Yağmacılar tarafından Ölü Deniz yakınlarındaki Judean Çölü’ndeki bir mağarada bulduğunu belirtti. Bazı uzmanlara göre bu papirüs de sahte olabilir.

Bu yeni keşiflerin ardından IAA, Ölüdeniz yakınlarındaki Judean Çölü’ndeki mağaraları tarayacak ve kazı yapacak yeni bir projeye imza attı.

Çeviri:İpek ARI

Kaynak: Live Science

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap