Evren

2022 Yılında Çarpışacak Yıldızlar Gece Göğü Aydınlatacak

Yazar | Editör

Amerikan Astronomi Topluluğu’nun 229. Buluşması 3 – 7 Ocak 2017 tarihleri arasında Amerika’nın Teksas Eyaleti’nde yer alan Grapevine şehrinde gerçekleşti. 

Bu buluşmada, bir grup gök bilimci (astronom) çarpıcı bir tahmine girişti: 2022 yılında, Kuğu Takım yıldızı’ndaki iki yıldız aşağı yukarı bir yıl boyunca birleşerek patlayacak ve ardından kısa bir süre için gökyüzündeki en parlak nesne haline gelecek. Herkesin bildiği gibi, yıldızlara ait buna benzer çarpışma, parlama ve patlamaların ne zaman meydana geleceğini tahmin etmek oldukça güçtür ancak; gök bilimciler bu iki bileşenli çiftin gözlemlerle belgelenmiş bir ölüm dansına kalkışmış halde olduğunu ve bu durumun önümüzdeki birkaç yıl içerisinde kaçınılmaz surette son noktaya geleceğini duyurdular.

Kızıl Nova Patlması Olacak

Araştırmacılar, 2013 yılında, öncelikle bunun gerçekten bir çift mi yoksa titreşen bir yıldız mı olduğundan emin olmadan önce KIC 9832227 olarak bilinen bu çifti incelemeye başladılar. Yörünge hızının yavaş bir biçimde gittikçe hızlandığını keşfettiler ve bu yıldızların her ikisinin de yakınlaştığına işaret etmekte idi. Aslında, bu iki yıldız oldukça yakındır, aynı atmosferi paylaşmaktadırlar (bu sanatçının yıldız yakınlaşması ile alakasız konseptinde olduğu gibi). KIC 9832227’nin davranışları araştırmacılara atmosferde daha hızlı dönerek yakınlaşan ve 2008 yılında beklenmedik bir şekilde patlayan bir diğer yıldız çiftini hatırlattı: V1309 Scorpii. Bugünlerde, hızlanan dönmeyi kanıtlamak ve alternatif açıklamaları bertaraf etmek için yapılan 2 yıllık dikkatli bir çalışmanın ardından, çalışma grubu bu ay gerçekleşen Amerikan Astronomi Topluluğu’nun yıllık olağan toplantısında bu çiftin yaklaşık 5 yıllık zaman dilimi içerisinde, çift yakınlaşması nedeni ile oluşan kızıl nova halinde patlayacağını ifade etti. Bilim adamları tahminlerini pekiştirmek ve ölümcül sarmalların kızıl nova patlaması olarak nasıl sonuçlandığını öğrenmek için ileriki yıllarda da KIC 9832227’yi izlemeye devam edecekler. Amatör gök bilimciler de aynı şekilde, giderek artan bir oranda parlaklıkta meydana gelen dalgalanmaların nasıl olduğunu ölçerek bu durumu inceleyebilirler.Ve en sonunda hepimiz, gök bilimcilerin çıplak gözle görülecek böyle bir patlamaya denk gelme şansının milyonda bir olduğu bu olay gerçekleştiğinde gösterinin tadını çıkarabileceğiz.

Çeviri: Aykut TARHAN

Kaynak: ScienceMag

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap