Bilim Doğa

2100’e Kadar Küresel Isınma ile Mücadele

Yazar | Editör

Dünya 2100’e kadar küresel sıcaklık artışını 2°C derecede tutma mücadelesi verecek.Öngörülen sıcaklıklar geçtiğimiz yılki tarihi Paris iklim müzakerelerinde mutabakata varılan hedeflerin epeyce üzerinde.

Yeni araştırmalar, 2015 Aralık Ayı Paris Antlaşmasının öncesinde ilan edilen iklim değişikliğini frenleme planlarının küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulması yönünde sanki çok iddialı olmadığını gösteriyor.

Dünyanın şimdiki oyun planı, iklim değişikliği ile mücadelede hedefi tutturamayacak. 2015 Aralık Paris Antlaşması öncesinde ilan edilen 187 ülkenin iklim eylem planları üzerinde yapılan zor hesaplar neticesinde araştırmacılar çabaların küresel sıcaklık artışının sanayi devrimi öncesindeki seviyenin üzerinde 2.6 ila 3.1° derece arasında sınırlayacağını tahmin ediyorlar. Bu değerler Paris’te üzerinde anlaşma sağlanan 2100 yılına kadar küresel sıcaklık artışının 2 ° derecenin altında sınırlandırılması hedefinin çok üzerinde. (https://www.sciencenews.org/article/195-nations-approve-historic-climate-accord)

Bununla birlikte 2 °C hedefi yine de erişilemez değil. Araştırmacılar, 29 Haziran’da uluslararası haftalık bilim dergisi Nature’de daha fazla emisyon azaltımı ve atmosferden karbonların arındırılması gibi daha istekli iklim faaliyetlerinin küresel ısınmayı kontrol altında tutabileceğini açıkladılar. (http://www.nature.com/nature/journal/v534/n7609/full/nature18307.html)

Almanya’nın Köln şehrindeki Yeni İklim Enstitüsü’nden (https://newclimate.org/) iklim bilimci Niklas Höhne öncülüğündeki araştırma ekibi; konu iklim değişikliği ile mücadeleye geldiğinde toplumun fazlaca serbest davranma olanağına sahip olmadığına işaret ediyor. Daha şimdiden gezegenin 2  °C ısınması için gerekli karbon miktarının üçte ikisi salınmış vaziyette. Küresel ısınmaya son vermek için net karbon emisyonlarının bu yüzyılın ikinci yarısında sıfıra indirilmesi gerekmektedir. Araştırmacılar, şimdiki planlar yeterince başarıya ulaşmaz iken, ülkelerin 2030 yılına kadar taahhütlerini yeniden değerlendirme ve hedeflerinin üzerine tamamen çıkabilmek için çeşitli fırsatlara sahip olabileceğini söylüyorlar.

Alıntılar

Rogelj ve ark. Paris Antlaşması İklim Planlarının Küresel Isınmayı 2°C’nin Oldukça Altında Tutabilmesi için Desteğe İhtiyacı Var. Nature. eş zamanlı yayımlandı, 29 Haziran, 2016. dijital nesne tanımlayıcı 10.1038/nature18307. (http://www.nature.com/nature/journal/v534/n7609/full/nature18307.html )

Çeviri: Aykut TARHAN

Kaynak : Science News

 

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap