Kritik

22 Şubat Ayaklanması ve Talat Aydemir-2

22 şubat girişimini başarısızlığa uğramasından sonra yıprandığı gerekçesiyle istifa eden İnönü İkinci kez görevi alarak YTP ve CMKP ile hükümet kurdu.Kurulan hükümetin uyumsuz ve 27 mayıs amacına uygun olmadığı düşüncesinde olan Talat Aydemir yeni bir darbe hazırlığı için arkadaşları ile çalışmaya başlar bu süreç zarfında adeta muhalefet partisi lideri gibi ilgi görmekte hatta bazı gazetelerde kurtarıcı ikinci Atatürk gibi yakıştırmalar da yapılmaktadır.İnönü ile gazeteler üzerinden bir takım atışmaları olmaktadır.Arkadaşları ile birlikte “çengel” adını verdikleri metod ve “Kemalizm” doktrini üzerinden ile birlikler içerisinden kendilerine yakın subayları saflarına hızla katmaktadırlar.

talat 23

Hükümetin 10 Eylül 1962 tarihinde alınan bir kararla, MBK yönetiminin ülkenin doğusundan batıya sürdüğü 55 toprak ağasının doğuya tekrar dönmesine izin verilmiştir. 26 Eylül 1962 tarihinde İlk Beş Yıllık Kalkınma Planını hazırlamakla görevlendirilmiş olan uzmanlar topluca istifaya zorlanmışlardır. Bu ve benzeri hadiselerde, Aydemir ve arkadaşları CHP dahil tüm partilerin, ülkenin menfaatine aykırı davranmakla suçlamışlar ve bu hadiselerin yeni bir ihtilal için yeter sebep oluşturduğunu açıklamaktan çekinmemişlerdir.talat 22

Talat Aydemirin etrafında ciddi bir çekim oluşmaya başlamıştır. Hatta ihtilalden önce CIA yetkilileri kendisi ile görüşüp ihtilal sonrası Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerin nasıl olacağına dair konuşmalar yapmıştır. 14’lerin lideri Alparslan Türkeş ile de görüşen Aydemir ihtilale katılması konusunda Türkeşten red cevabı almıştır. Talat Aydemir ve arkadaşları ilk önce darbe tarihini 19 Mayıs olarak belirlemiş fakat Atatürk ile kıyaslanmak istemediği için 21 Mayısta harekete geçmiştir.21 Mayıs günü darbeyi haber alan Alparslan Türkeş darbeyi İnönü’ye bildirmiş fakat İnönü “Olmaz,öyle şey ! “ diyerek geçiştirmiş bu haberin birkaç saat sonrası darbe girişimi başlamıştır. Radyodan Talat Aydemir’e bağlı birlikler yönetime el koyulduğu anonsu yapsada darbe gecesi radyo dört kez el değiştirmiştir en sonunda Genel Kurmay Başkanının radyodan yaptığı konuşma ile darbe  girişimini akamete uğradığı kesinleşmiştir.O gece de aynı 15 Temmuz gecesi Mürted (Akıncılar) hava üssünden kalkan uçaklar Harb okulunu bombalamış bu sefer darbe yapmak için değil darbecilere engel olmak ve Genel Kurmay ve Meclis çevresinde devam eden çatışmalarda belirli olmak için kullanılmıştır.Harb okulları ilk darbede olduğu gibi bu darbede alarma geçirilmiş Binbaşı Fethi Gürcan tarafıdan komutası ilk olarak ele alınmıştır.Başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi neticesinde Talat Aydemir ve Binbaşı Fethi Gürcan idam edilmiş darbeye katılan subaylar ve harb okulu öğrencileri ordudan atılmıştır.1963-1964 yılında harb okulları mezun vermemiştir.

Hatıralarında darbenin başarısızlığa uğramasıyla ilgili olarak Talat Aydemir “Radyonun bu kadar etkili olacağını tahmin edemedim darbeyi radyonun varlığı engellemiştir.” demiştir.

19630521_cumhuriyet-757x1024

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Editör

1 Yorum

Yorum Yap