Kültür-Sanat

22.Yüzyıla Eserler Taşıyan Folklorist: Emre Dayıoğlu

Yazar | Mehmet Mete

Bu yazıyı bugünlerde okuyacaklar arasından gelecek yüzyılı görebilecek kimselerin olduğunu pek sanmıyorum. Bu sebeple, Emre Dayıoğlu ’nun neler başardığını anlamak için yüz yıl bekleyemeyeceğimize göre yüzyıl geri gidip, yazıya Muzaffer Sarısözen ile başlayalım.

Sarısözen, ondokuzuncu asrın son yılında Sivas’ta dünyaya gelmiş ve 1937’den itibaren etkin şekilde yıllar süren çalışmalar yaparak binlerce Türkünün derlenmesinde, halk oyunlarının, örfi enstrümanların gün yüzüne çıkmasında büyük emekler sarf etmiştir.   Anadolu’nun sınırlarını aşan eserlerini yüzlerce Anadolu köyünü dolaşarak kaynaklarından aktarmıştır. Kısacası, Sarısözen Türk Halk Müziğinin en önemli kilometre taşlarından birisidir.

Bizim asrın Sarısözen’i Emre Dayıoğlu

Bugüne dönüp, bir kamera, bir ses kayıt cihazı ve enstrümanı ile Akdeniz ve Ege köylerini adım adım gezen, mahalli değerleri gün yüzüne çıkaran, kadim olanı yeniden keşfeden, bizim asrın Sarısözen’i Emre Dayıoğlu ile tanıştırayım.

(Tam da burada yazıya es verip Dayıoğlu Arşivinden Kocaoğlan Zeybeği açtığımı belirtmeliyim.)

Mesleği öğretmenlik olan Dayıoğlu şu sıralar okul sıralarında Z kuşağına ders veriyor. Kendimi Dayıoğlu’nun yerine koyup düşünüyorum da; yoğun bir kültürel taarruz altında olan bu nesle üç telli desem, sipsiden bahsetsem, fıyyık çalmayı anlatsam karşımda göreceğim yüz ifadeleri geceleri rüyalarıma girer sanırım. Ancak, halk kültürünü kitaplardan anlatmak yerine bizzat kitap gibi yaşantısı ile anlatmayı tercih ediyor olacak ki bıkmadan, usanmadan Anadolu’yu gezmeye devam ediyor. Emre Dayıoğlu, tamamen öz kaynaklarını kullanarak yapmış olduğu halk bilimi çalışmalarını sosyal medya aracılığıyla etkin bir şekilde paylaşan, büyük kitlelerin erişimine açan asri bir ozandır aynı zamanda.

 “Emre Hocaaaa kameran var mı kameran? Getir de biraz kameraya saralım.’’

Dayıoğlu, Ustam dediği Ali Ulutaş, UNESCO’nun yaşayan insan hazinesi ilan ettiği Hayri Dev gibi birçok mahalli sanatçı ile kayıtlar gerçekleştirdi. Kişisel sitesinde yer verdiği Ali Ulutaş ile tanışma hikâyesinde ‘’Hocaaaa, çalamaayon sen endekini ver bakaaan bene’’  diyerek üç telliyi nasıl çaldığından, “Emre Hocaaaa kameran var mı kameran? Getir de biraz kameraya saralım.’’ diyerek vidyo kayda aldıklarından bahseder.

Ali Ulutaş – Emre Dayıoğlu Üçtelli Çeşitlemesi

Bir TV kanalına verdiği röportajda bu işi amatör ruhla yaptığını ifade etse de, ortaya çıkan ürünler, mükemmel arşiv çalışması profesyonel işlere taş çıkartır. Çünkü Türk halk kültürü üzerine ne kadar çalışan olursa olsun, bu işin bir de yaygın etki kısmı var ki, açık kaynak olarak herkesin erişebileceği platformlardan yayınlayan Dayıoğlu bunu çok iyi başarıyor. Arşivindeki her kayıt bir belgesel niteliğinde; her fotoğraf karesi derin kültürümüzün birer nişanesi…

 ”Üçtelli” Durmuş Yıldırım Emre Dayıoğlu Hayri Dev ”Bizim Köyde Dudu Var”

Az zamanda çok iş…

Yazıyı kaleme almadan evvel hakkında araştırma yaparken karşılaştığım her başlık beni yeniden şaşırttı.  Bunlardan bazıları, 2013 yılında Elmalı Yayla Müzik Topluluğu’nu kurmuş olması ve birlikte müzik festivallerine katılmış olması… 2014 Yılında Teke Trio’nun kurucu üyesi olmak ve Teke Yöresi’ne has müziği icra etmesi… 2012-2015 yılları arasında o dönem müzik öğretmeni olduğu okulda kurduğu “Köy Çocukları Korosu” okul okul, köy köy konserler vermesi… 2014-2015 yıllarında “Gelenekten Geleceğe” temalı konserler serisinde  derlediği ve genç kuşak sanatçılardan her ay bir grup oluşturarak konserler gerçekleştirmesi… 2015 Yılında kurulan Müzik Köyü’nün Genel Sanat Yönetmenliği…

Aslına baktığınızda Emre Dayıoğlu’nda eski öğretmenleri görüyorum: Mesela öğretmendir büyük şairdir; öğretmendir mütefekkirdir, öğretmendir başarılı bir romancıdır… On parmağında on marifet Emre Dayıoğlu da öğretmendir ve gelecek yüz yılda adından söz ettirecek önemli bir halk bilimci; folkloristtir.

Var ol Emre Hocam! Çok yaşa e mi…


Emre Dayıoğlu’na ait sosyal medya hesapları:

Facebook   Instagram   Twitter   YouTube 1   YouTube 2

Yazar Hakkında

Mehmet Mete

1988'den beri ölüm ile nişanlı.
İlk 19 yıl @Sivas
Son 10 yıl @Gaziantep
Evli. Çocuklu. Mühendis. Girişimci.
Elektronik. Yenilenebilir enerji. Ar-Ge. İnovasyon. Teknoloji. PCM. 3D Printer.
Türk Halk Müziği. Etnik Müzik. Bozkır. İç Anadolu Kültürü.
Satranç.
Aklının erdiği aralıkta tefekkür, dili döndüğünce beyan.

Yorum Yap