Aktüel Kültür-Sanat

53’üncü Uluslararası Antalya Film Festivali Başlıyor

Yazar | Editör

Uluslararası Antalya film festivali 16-23 Ekim tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediye başkanı ve festival başkanı Menderes Türel ve festival direktörü Elif Dağdeviren’in öncülüğünde düzenleniyor. Bu yıl 53’ncüsü düzenlenen festival afişinde “Sinemanın Işığı Antalya’dan Yükselir” sloganıyla sinema dünyasına sesleniyor.

Festival bu sene “Hiçbir yerin insanları” filmiyle mülteci sorununa dikkat çekerken “Güneş Tutulması” filmi gösterimi ile 15 Temmuz darbe girişimi gecesini ve sonrasına yaşananları izleyiciye aktaracak. 53’üncüsü düzenlenen festival bu yıl izleyici ile 140 filmi buluşturacak, 40 bin seyircinin festivale ilgi göstermesi beklenirken festival biletlerinin fiyatı 5 TL olarak belirlendi.

Altın Portakala 12 Aday

Festivalin Ulusal yarışma bölümünde Altın Portakal ödüllerine aday ikisi belgesel olmak üzere oniki film bulunmakta. Ünlü yönetmen Derviş Zaim’in “Rüya”  filmi ve Yeşim Ustaoğlu’nun “Tereddüt” filmi festivalde Altın Portakala aday olan filmler arasında öne çıkıyor.

festival filmleri

  1. Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri:

ALBÜM / Mehmet Can Mertoğlu ilk film

BABAMIN KANATLARI / Kıvanç Sezer ilk film

EŞİK / Erkan Tahhuşoğlu, Ayhan Salar ilk film

GENÇ PEHLİVANLAR / Mete Gümürhan ilk film

MAVİ BİSİKLET / Ümit Köreken ilk film

ORHAN PAMUK’A SÖYLEMEYİN KARS’TA ÇEKTİĞİM FİLMDE KAR

ROMANI DA VAR / Rıza Sönmez ilk film

RAUF / Barış Kaya- Soner Caner ilk film

RÜYA / Derviş Zaim

RÜZGARDA SALINAN NİLÜFER / Seren Yüce

SİYAH KARGA / Tayfur Aydın

TEREDDÜT / Yeşim Ustaoğlu

TOZ / Gözde Kural ilk film

Gerard Depardieu Festivalde

Festival yönetimi Onur ödülleri, yönetmen Feyzi Tuna ile tiyatro ve sinema dünyasının önemli ismi Yılmaz Gruda’ya; Altın Portakal Emek Ödüllleri ünlü dublaj sanatçıları Altan Karındaş ile Toron Karacoğlu’na ve Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise efsanevi sanatçı Emel Sayın’a takdim edileceğini ve geçtiğimiz günlerde festival afişinin tanıtımında ünlü aktör Gerard Depardieu’nün de festivale geleceğini duyurmuştu.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap