Edebiyat Felsefe

Aşk-ı Garip

Ölüler birşeyler anlatıyor ve her mezar taşında bambaşka bir hikaye var.

“Beni güzel hatırla” derken Orhan Veli, başlattığı ‘Garip’ akımının etkilerini göremeyiz bu şiirde. Neden?
Anlaşılmamanın verdiği yalnızlıkla boğuşan şair teselliyi Melih Cevdet ve  Oktay Rıfat ile rakı içmekte ararken fark ettikleri sıradanlığa isyan olarak başlayan Garip akımına bu şiirinde uymayan Orhan Veli’nin tek bir nedeni olabilir.

Aşk !

Yani demem o ki “Beni güzel hatırla, Garip olan ben değil dünya idi. Biliyorum anlam veremediğin durumlar var ama biz yani hiçbirimiz bir günde böyle olmadık.” demek istedi bence.

Okunacak çok kitap var, sevgiliye okurum belki diye ezberlenecek çok şiir aynı zamanda. Yoksa olacakları söyledi de gitti Ali Şeriati, “Okuyun diyor, okuyun. Çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor.”

Güzelliğin göreceli olduğu dünyada nedendir bilinmez ama çirkin diye anılır Cahit Sıtkı. Belki de bundan dolayı, “Dedim ki” değil de ” Desem ki” diye başlar şiire.
Sevgilisi o şiiri birinci ağızdan duysaydı, biz bugün Cahit Sıtkı’nın neden bu kadar az şiir yazdığını konuşuyor olacaktık. Mutluluktan şiir yazmayı bırakırdı değil, o şiirden sonra reddedilişin sebep olacağı delirmek anlatmaya çalıştığım şey.

Velhasılı kelam “Kalbinde mülteci aşklar taşıyan birisi için yurt dediğin neresi ola ki ?”

Yazar Hakkında

Nihat KARAKUŞ

Yorum Yap