Tarih

Avrupa’nın İnsanlık Hafızasından Silinen Hitler’i

Yazar | Editör

Avrupa’nın Unutulan “Hitler”i 10 Milyondan Fazla Afrikalıyı Öldürdü. Ancak Batı bunu tarihten sildi.

Çoğu kimsenin yukarıdaki fotoğrafta yer alan kişinin kim olduğuna dair herhangi bir fikri yok; fakat Siz’in olmalı. Bu adamın düşünceleri Mussolini, Mao, Stalin ve Hitler için duyulana benzer bir tepkiye, iğrenmeye neden olmalıdır; çünkü o Kongo’da 10 milyondan fazla insanın ölümü ile neticelenen Afrika Soykırımı yapmıştır.

Onun adı Belçika Kralı II. Leopold.

İnsanların çoğu, okullarda onun hakkında hiçbir zaman bilgi edinmedi, aynı zamanda büyük bir olasılıkla medya da hakkında hiçbir şekilde haber çıkmadı. Bunun nedeni onun popüler zulüm, baskı anlatılarına, öykülerine konu edilmemiş olması idi (Birleşik Devletler kölelik düzeni ve Yahudi Soykırımı gibi şeyleri içeren zulüm anlatılarına).

Kral II. Leopold devam eden, günümüz okul sisteminde öğretilen popüler sosyal anlatılarına yakışmayacak ve onlarla çatışacak sömürgecilik, emperyalizm, kölelik düzeni ve Afrika’daki soykırım tarihinin bir parçasıdır. Bu durum, açıktan açığa ırkçı beyanlarda bulunmanın hor görüldüğü okul müfredat programlarına düzgün bir biçimde alınmaz. Bununla birlikte, Avrupalı kapitalist kraliyetlerce 10 milyondan fazla Kongolunun öldürülmesi ile işlenen soykırım suçunu konuşmamak da oldukça hoş bir durumdur (!).

Belçika kralı Leopold II öylesine uçsuz bucaksız ve zalim, şahsına özel bir imparatorluk yönetti ki bu kimi zaman 20. yüzyılın en kötü diktatörlerine ait bazı suçlar ile denk – hatta kimi zaman daha fazla – aşık attı.

Leopold II 1865 yılında tahta çıktığında, Belçikalıların çeşitli devrimler ve reformların sonucunda ülkenin demokratikleşmesinden sonra krallarından istediği biçimde, yumuşak ve nazik bir şekilde hüküm sürdü. Onun, denizaşırı bir imparatorluk kurmaya yönelik büyük hırsları vardı ve dönemin devlet adamlarının çoğu gibi o da bir milletin büyüklüğünün sömürgelerinden (kolonilerinden) elde edebileceği kaynaklar ile doğrudan orantılı olduğu hususunda ikna edilmiş idi.

O ticari işlerini, Uluslararası Afrika Derneği altında (Dönemin ünlü kâşiflerinden, Kongo’da Leopold’a – Belçika’ya hizmet eden ABD’li gazeteci Sir Henry Mortan Stanley’in keşif seferi çalışmalarının öncülüğünde), perde arkasında “yardımsever” ve “bilimsel” girişimler kılığına bürüdü ve köle iş gücünü Kongo’ya özgü kaynakları çıkarmak ve işlemek için kullandı. Saltanatı ve kendi özel ordusu çalışma kampları üzerinden, vücut sakatlama, işkence ve idamlar uyguladı.

hit2

Fotoğraftaki Kongolu adam, kendisi gibi köle olan ve yeterince kauçuk toplayamadığı için cezalandırılan 5 yaşındaki kızının çaprazlamasına kesilen sol eli ve sağ ayağına bakıyor. (Fotoğraf: Alice Harris – 1904 Yılı)

Kongo, II. Leopold’un kişisel serveti için idare edildi.

İmparatorluk, Kongo Özgür Devleti olarak biliniyordu (1885 yılındaki Berlin Konferansı’nda Kongo toprakları Leopold’a verildi ve o da Kongo’yu özel mülkü ilan ederek Kongo Özgür Devleti olarak adlandırdı) ve Leopold II’yi karşı gelinmez köle efendisi olarak ayakta tuttu. Neredeyse bir 30 yıl Avrupa hükümetlerinin düzenli bir kolonisi olmak yerine Kongo, II. Leopold’un kişisel serveti için idare edildi.

Belçika’nın 76 katı büyüklüğünde olarak kayıtlara geçen, dünyanın en geniş plantasyonu (sanayide hammadde olarak kullanılan bitkilerin köle emeğine dayalı olarak yetiştirildiği geniş çiftlikler); zengin maden (Kongo Havzası’nın en önemli maden kaynakları: bakır, kobalt, elmas, altın, kömür, petrol, uranyum ile cep telefonu ve bilgisayar yapımında kullanılan tantalum) ve tarımsal kaynakları elinde bulunduruyordu ve neredeyse yarı nüfusunu kaybetti; 1924 yılında yapılan ilk nüfus sayımında, yalnızca 10 milyon insan orada yaşıyordu.

kongo

Belçikalılar tarafından, fildişi ve kauçuk kotalarını dolduramadıkları için elleri kesilen Kongolu Çocuklar

İlginç bir biçimde Bileşik devletlerde Kara Kıta, Afrika hakkında bir şeyler öğrendiğimizde, karikatürize Mısır’ı öğrendik, HIV salgınını, köle ticaretinin yeryüzü seviyesindeki etkilerini ve eğer iyi bir okula gitmiş iseniz belki Güney Afrika Apartayd’ı hakkında bir şeyler. Ayrıca reklam kuşaklarında açlık çeken çocuklara ait birçok fotoğraf görüyor, belgesellerde safarileri izliyor ve filmler ile sinemalarda da geniş savanların ve çöllerin resimlerini görüyoruz.

Hakkında hiçbir şey öğrenmediklerimiz ise Büyük Afrika Savaşı yahut Kongo Soykırımı süresince Leopold’un Korku Krallığı. Leopold II temelde Kongo’yu, kendi özel mülkü olan plantasyon bölümlerine, toplama kampı bölümlerine, Hristiyan bakanlık kısmına dönüştürdü ve gel gelelim tarih hala zalimane zorba uğraşlara dair dersleri yeniden anlatamamaktadır.

Öyle görünüyor ki 10 milyon Afrikalıyı öldürdüğünüzde: “Hitler” olarak adlandırılmıyorsunuz, isminiz yaşayan bir habiste vücut bulmuyor ve resimleriniz korku nefret ve keder üretmiyor… Aksine cinayetleriniz tarih kilimi altına süpürülmüş durumdadır ve sömürgecilik ve emperyalizmin kurbanları sonsuza kadar sessizdir.

Çevirmen: Aykut TARHAN

Kaynak: The Free Thought

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap