Bilim Evren

Ay Hala Yaşlı…

Yazar | Editör

11 Ocakta Science Advances’de yayınlanan araştırma raporlarına göre ay en az 4.51 milyar yıl önce yaratıldı.Bu ise güneş sisteminden 60 milyon yıl sonra var olduğu anlamına geliyor.Bu güncel bilgi her ne kadar güneş sisteminin de 150-200 milyon yıl arasında oluşumunu tamamladığını gösterse de  bu bulgular daha önceki tahminlerle de uyuşmakta,paralellik göstermektedir.

Kesin bir yaş ise Dünyanın nasıl bir evrim geçirdiği ve onun biçimlendiği yıllarda güneş sisteminin nasıl tepki verdiğini anlamak adına önemli bir bilgi. Bu araştırmaların ana çalışmacısı aynı zamanda UCLA’da jeolog olan Malanie Barboni  bu konuda “ Diğer güneş sistemlerini anlamak istiyorsak ilk olarak kendi güneş sistemimizi tanımamız önem taşıyor” diyor.

Barboni ve çalışma arkadaşları “Dünyanın ve ortalama Mars büyüklüğünde bir cismin ayın oluşumunda etkili olduğu düşüncesi”ni kanıtlamak için 14 Apollo astronotunun aydan getirdiği zirkon minerallerini inceledi. Nispi miktardaki uranyum ve kurşun ile hafniyum izotoplarının bolluğu ve lutetium elementi;ayın küresel magma okyanusunun katılaştığı zaman,radyoaktif bozulmalar olduğunu görmelerini sağlamış ve hafniyum, lutetium ve zirkonun kristalleşmesi ile birlikte uranyumun radyoaktif çürümesinin olduğu sırada kabuğun mantoda ne zaman oluştuğunu belirlemede yardımcı olmuştur.

Aynı zirkon parçalarının daha önceki analizi de ayın benzer bir yaşta olduğunu göstermiş olsa da (güneş sisteminin oluşumundan sonra 68 milyon yıl içerisinde) devamında daha büyük belirsizlikler ortaya çıkarmıştı. Ay yüzeyinin kozmik ışınlar tarafından bombardımanının hafniyumu nasıl değiştirdiğini anlamak ve uranyum-lead tarihlemesi için yeni tekniklerin bulunması yaş tespitinde ilerleme kaydedilmesini sağlamıştır diyebiliriz.

Çeviri: Tuğba Betül ÖZSOY

Kaynak: Science News 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap