Aktüel Kritik

Batı Çöküşü Tartışıyor: Roma ile Aynı Belirtiler…

Yazar | Editör

Tıpkı önceki uygarlıkların çöktüğü gibi, bizim toplumumuz da çökmeye başlamış olabilir. Bildiğimiz üzere doğru içeriklerle, batı dünyası kendi cihazlarını ve ömürlerini uzatabilir. Ancak bu durumun sakıncalı kısmı Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından hemen önce meydana gelen işaretlerin bir kısmını şuan görmekteyiz.

Araştırmacılar şöyle söylüyor;

Çöken toplumlar arasında ortaya çıkan iki önemli özellik var: Ekolojik taşıma kapasitesine yüklenen gerginlik nedeniyle kaynakların gerilemesi ve toplumun elitler ve avamlar olarak ekonomik sınıflara ayrılması.”

Temel olarak toplumda eşitsizlik olduğunda, çöküş neredeyse kaçınılmazdır. Üst sınıflar aşırı derecede fazla tüketim yaparken, halk da açlık ile uğraşmaktadır. İşçi sınıfı için sınırlı kaynaklar mevcuttur. Elitlerin maddeleri birleştirmek için çalışması gerekmediğinden, bu sorundan etkilenmezler. Üst sınıf adaletsiz bir şekilde tüketmeye devam ederek meselenin giderek genişlemesine, çöküşe doğru ilerlemesine neden olmaktadır.

Kolayca anladığınız üzere kaynaklar tükenmeye devam etmektedir. Bu süreçte enerji tüketiminde tasarrufu sağlamak için birçok teknoloji tasarlanmıştır. Bunlardan biri olan yakıt verimliliğindeki artış iyi bir şey gibi gözükebilir, ancak bu durum aynı zamanda, yollarda daha fazla ve daha yüksek hızlarda araç olmasına sebep olmaktadır. Bu, enerji kullanımını arttırmakta ve yakıt verimliliği ile arzulanan kazançların yok olmasına sebep olmaktadır.

Bunların hepsi çok ilginç, fakat toplumun çöküşüyle ilgili bu sonuçlara nasıl geldik?

Araştırmacılar tarafından kullanılan İnsan ve Doğa Dinamiği (HANDY), doğum oranları, sınıf ve kaynaklar gibi faktörleri dikkate alarak, sonuçlarımızı gösteren bir matematiksel denklem üretmektedir. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi, Ulusal Bilim Vakfı’ndan Safa Motesharrei tarafından yürütülen çalışmanın sponsorluğunu yaptı.

Çalışma şöyle diyor;

Çöküşlere kısaca bir bakış atarsak, olgunun her yerde değil, aynı zamanda gelişmiş, karmaşık ve güçlü toplumların çökmeye ne kadar müsait olduklarını gösteriyor.

Felaket tellalları zaten bu bilgileri kullanarak fazla mesai yapıyorlar. Şu anda felaket için sahne oluşturuyor olmamıza rağmen, gelecekteki durumumuzu değiştirebiliriz.

NASA’ya göre hayatta kalmanın temel anahtarları ekonomik eşitlik ve kaynakları korumaktan geçiyor.

Doğanın tükenmesi azaltılır ve kaynaklar akıllıca ve eşit bir şekilde kullanılırsa, çöküş önlenebilir.

Doğru kararları verirsek yarın için her zaman umut vardır.

Çeviri: Hasan DONDURMACI

Kaynak: The Mindunleashed

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap