Edebiyat

Bin Ben: Bir Kısa Film Denemesi

Yazar | Haydar MUTAF

 

1. BAB :GÜN veya GECE / DIŞ
İnsan korkaktı.

Dış hayat ne zaman ürkütücü olsa –ki bu sık sık olur- kaçacak yer arardım.

2. BAB :GECE / İÇ
İnsan kibirliydi.

Ne zaman bir yer arasam gitmek için, eninde sonunda kendime kaçardım. Kendimde bulduğum yer güvenli, huzurlu ve sıcak gelirdi bana. Burası tam olarak benim istediğim şekilde var olmuş “Ben’in” içinde bir yerdi.
3. BAB :GÜN ve GECE / İÇ ve DIŞ
İnsan sıkılgandı.

Sıkılırdım orada da tek başıma bir süre sonra ve başlardım benden benler yaratmaya. Sohbet edilecek, tartışılacak, dedikodusu yapılacak, sevilecek veya sövülecek birileri işte. Hepsi“Ben’den”, hepsi “Ben”.

4.BAB :GECE / DIŞ
İnsan küstahtı.

Zamanla bunlardan da sıkılırdım ve başlardım benim yarattığım benleri küçümsemeye. “Onlarben değil” derdim, “onlar benden başka herkesin istediği şekilde var olmuş düzen insanları.”

5.BAB :GECELER ve GÜNLER / İÇ
İnsan cahildi.

Bilmezdim ki küçümsediğim benlerle yaptığım her tartışma, asıl “ben’i”, yani onlarca benin içerisinden sadece sizin gördüğünüz beni tekrar şekillendirirdi.

6.BAB :GÜN ORTASI / DIŞ (KALABALIK BİR ORTAM)
İnsan unutkandı.

Değişen benolarak büyük bir cesaretle tekrar dalardım toplumun arasına. İnsanlarla konuşmaya ve aniden korkmaya.

7.BAB :GECE / İÇ

Adam ağır ağır yürür sahneye doğru. Gördüğü hiçbir şey umurunda değilmişcesine, anlamsızca elini, tırnaklarını inceler. Homurtular yükselmeye başlarken, en davudi sesiyle

“Bu, 1. BAB’ın tekrarıdır. Bu döngü kimi zaman aylarca sürer, kimi zaman sadece birkaç saat. Bilin ki tutarsızlıkla suçladığınız ben, tutarlı bir savaşın esiriyim. Bin ben var bende benden içeri. Ve iyi ki bütün benleri ve sizleri öldürecek ölüm var”

der ve perde kapanmaya başlar. Perde kapanırken asla yerinden kımıldamaz adam ve son aralık da kapanırken perdenin altından sızan kanı görürüz.

Hava zifiri karanlıktır. Son sahneyi çılgınlar gibi ayakta alkışlayan bir genç kızla, sadece ellerini birbirine vurup alkışlıyormuşcasına davranan bir genç adam el ele görünürler. Kız heyecanla bir şeyler anlatır, erkek  sadece başını sallar. Genç adam “Bana kalırsa biraz saçmaydı” der, “bazı yerleri hiç anlamadım”. “Canım” der kız, “Sonunda adam öldü işte.” “Aptal” der delikanlı, “o kadarını herkes anladı.” 1

1) Oğuz Atay – Tehlikeli Oyunlar ( En derin saygımla)

Yazar Hakkında

Haydar MUTAF

1984 Haziran’ının sonlarında Gaziantep’ de dünyaya geldi. Mühendislik eğitiminin ardından 2008 yılında Matematiksel Fizik ana bilim dalında yüksek lisans, sonrasında halen devam ettiği Atom ve Molekül Fiziği doktorasına başladı. Fizik eğitiminin yanında felsefe, edebiyat ve sinema merakı olan yazar “Lise yıllarından hayalimdi” dediği motosikletine ve fotoğraf makinesine otuzlu yaşlarda kavuştu. Kısa hikayeler , gezi yazıları ve gündeme dair yazan yazar ve halen Açık Öğretim Fakültesi’nde fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümü okumaktadır. En büyük hayali “ Türklerin göç yollarından portreler” olan Haydar Mutaf bu hayali için gelecekte çıkacağı Orta Asya gezisinin planlarını kurarak uykuya dalmaktadır. Bekar olan yazar bilimsel araştırmalar için belli dönemler Gebze’de belli dönemler Gaziantep’de ikamet etmektedir. Ruhu ise Ankara’da yaşamaktadır.

Yorum Yap