Bilim Teknoloji

Bir Kitap Açmadan Nasıl Okunur?

Yazar | Editör

Radyasyon tekniği eski metin çalışmalarında yardımcı olabilir.

Radyasyon tekniği bilim adamlarına eski kitapların sayfalarını açmadan onları okuma imkanı sağlıyor.

Kitap severler: Bilim adamları kitapları tahrip etmeden okumak için bir yol geliştirdiler (Bilgisayar üzerinden kitap okumaktan bahsetmiyoruz). Bu yeni metod kapalı kitabın metnini görüntülemek için terahertz radyasyonunu-dalga boyları mikrodalga ve kızılötesi dalgaları arasında olan ışık- kullanıyor. Bu teknik kitap tutkunları için değil ancak  nadir kitap okuyanlar için gayet uygun.

MIT’den Barmak ve arkadaşları her bir sayfasına harf yazılmış kalın sayfalardan oluşan 9 sayfalık küçük bir kitap bastılar. Terahertz radyasyonunu kitaba tutarak  ve yansıyan dalgalara bakarak, bilim adamları kitabın içindeki harfleri okuyabilirler.

Hikaye aşağıdaki grafik ile devam ediyor.kitap

 

Derin okuma (Deep read) 

Kapalı kitabın 7.sayfasından 9. sayfasına kadarki harfler terahertz radyasyonu kullanılarak deşifre edilir. Bu teknik, her bir sayfaya yansıtılan radyasyon ile ayırt etme işleminden sonra, mürekkep ve kağıt arasındaki en iyi kontrastı sağlayan radyasyonun frekansını seçer. Sonra da algoritma, harfleri ve onların kitap içindeki yerlerini deşifre eder.

Radyasyonun mürekkep ve kağıt ile etkileşiminindeki farklılıklar araştırmacılara harfleri ana hatlarıyla ortaya çıkarma imkanı sağlar ve harf tanımlama algoritması otomatik olarak karakterleri deşifre eder. Bilim adamları kesin zamanlama bilgilerini kullanarak bir sayfada iken diğer sayfayı söyleyebilirler: Daha sonraki sayfalarda, önceki yansımalardan daha derin nüfuz eden dalgaların dönüşü bu yüzden daha uzun sürer.

Tarihçiler bu tekniği sanatçıların bir resmin katmanları altındaki imzasını bulmak için bile kullanabilirler. Bu teknikle gizlice kız kardeşinizin kilitli günlüğündeki hikayeye ulaşabilirsiniz.

Çeviri: Hasan DONDURMACI

Kaynak: Science News

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap