Aktüel Kültür-Sanat

Dünyanın İlk Ahşap Stadyumu

Yazar | Editör

Zaha Hadid Mimarlık İngiliz futbol kulübü Forest Green Rovers için tamamı ahşaptan inşa edilecek 5000 kişilik stadyumu tasarlamakla görevlendirildi.

Londra merkezli kurulan Zaha Hadid Mimarlık 50’nin üzerinde Avrupalı ve Amerikalı katılımcı firmanın rekabet ettiği, Ulusal Lig takımı için düzenlenen uluslararası stadyum tasarımı yarışmasını kazandı.

ahşap stad

Tasarım dünyanın en yeşil futbol stadyumu olacak, tamamıyla ahşaptan inşa edilecek stadyum sürdürülebilir enerji kaynakları ile beslenecek.

Forest Green Rovers yönetim kurulu başkanı Dale Vince “Dünyada ilk defa yapılacak stadyumun tamamen ahşaptan inşa edilecek olması gerçekten çok ilgi çekici” dedi.

“Ahşap malzeme kullanımının önemi yalnızca doğal oluşan bir malzeme olmasından değil aynı zamanda bir yapı malzemesinin sahip olabileceği en düşük karbon içeriğine sahip olmasıdır.”diye ekledi.

“Bizim yeni stadyumumuz dünyadaki en az karbon salınımı yapan stadyum olması ile gerçekten dünyanın en yeşil futbol stadyumu olacak.” dedi.

33

Stadyum, iskeleti ahşap kirişlerden oluşan dalgalı bir görünümü anımsatacaktır. Her bir koltuk seyircisine kesintisiz görüş olanağı sağlayacak şekilde konumlandırılacaktır.

ZH Mimarlık 2022 yılında Katarda yapılacak olan FİFA dünya kupası çalışmaları, 2012 Londra Su Sporları Merkezi de dahil olmak üzere önceki stadyum tasarımlarındaki üstün başarılarından dolayı bu sözleşme ile ödüllendirildi.

Firma ayrıca Tokyo 2020 Olimpiyatları için de bir stadyum tasarlamış ancak bu projeyi tartışmalı bir şekilde Japon Mimar Kengo Kuma tarafından hazırlanan versiyonuna kaptırmıştı.

ahşap işleri

Öneri aynı zamanda 100 milyon pound değerinde doğal kaynağı, toplu taşıma merkezi ve Gloucestershire Stroudwater Kanalının restorasyonunu içermektedir. Yenilenebilir enerji şirketi Ecotricity tarafından işletmeye alınan Eco Park’ın gelişimi, kendi enerjisini yerinde üreterek karbon miktarını dengelemeyi ya da negatif karbon miktarı üretilmesini amaçlamaktadır.

Eco Park’ın bir yarısı stadyum,antrenman sahaları ve spor bilimleri merkezi ,diğer yarısı ise yeşil teknolojili iş parkı olarak işletilecektir.

ZHA direktörü Jim Heverin, “Kulübün mirası, hırs ve vizyonu, ekolojik açıdan sürdürülebilir ve kapsayıcı bir mimari oluşturmak için yeni malzeme araştırma ve yapım teknikleriyle yeni tasarım yaklaşımlarını birleştirerek kendimizi yansıtıyor” dedi.

zaha hadid

Zaha Hadid Mimarlık, bu yılın başında hayata gözlerini yuman kurucu başkanları “Zaha Hadid” olmadan projenin uygulamasına devam edeceklerini duyurdu.

Çeviri: İpek ARI

Kaynak :Dezeen

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap