Bilim Evren

Galaktik Kara Deliği Tüf Tüf Toplarını Yolumuza Fırlatabilir

Yazar | Editör

Jüpiter’in kütlesinden dolayı oluşan gaz kabarcıkları (resimde görüldüğü gibi) Samanyolu’nun merkezinde kara deliğin yakınında oluşabilir ve galaksiler arası boşluğa fırlayabilir.

Samanyolu’nun merkezinde bulunan devasa kara delik, asi bir çocuğa benziyor ve sürekli tüf tüf topları fırlatıyor. Ancak bir çocuğun cephanesinin aksine, bu tüf tüf topları yaklaşık olarak bir gezegen büyüklüğündedir ve galaksiden dışarı fırlayacak kadar hızlı hareket edebilmektedir. Bazıları güneş sistemimiz tarafından sıkıştırılabilir.

Kara deliğe çok yaklaşan yıldızlar güçlü yer çekimi tarafından parçalanabilir. Önceki simülasyonlar bu yıldız parçacıklarının içinde gaz kütlelerinin toplanabileceğini ve daha sonra saniyede birkaç bin kilometre fırlayabileceğini göstermiştir. Bu yuvarlak kütlelerin başına ne geldiği ise bilinmiyor.

Harvard Üniversitesi’nden bir lisans öğrencisi olan Eden Girma, 6 Ocakta Amerikan Astronomi Topluluğu toplantısında düzenlenen basın toplantısında, galaktik tükürük toplarının yaklaşık yüzde 95’inin inanılmaz hızlı fırladığını ve Samanyolu’nun yer çekiminden kaçıp, galaksiler arası boşluğa uçtuklarını söyledi. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezinde astrofizikçi olan Girma ve James Guillochon, bu galaktik tüf tüf toplarının akıbetini anlamak için bilgisayar simülasyonları geliştirdiler.

Girma “Uçup gidenlerden bazıları kozmik bölgemizden geçebilir, yaklaşık 700 ışık yılı yaklaşabilirler.” dedi. Onları saptamak kolay olmayacak. İç ısı kaynağı olmadan, bu yuvarlak kütleler kızılötesi ışığın sadece küçük bir miktarını yayabilirler. Dediğine göre, en iyi bahis, Dünya ile uzak bir yıldız arasında geçerken bir tane yakalamaktır. Fırlatılan cismin yer çekimi ile oluşturulan yıldız ışığı, bir şekilde parlaklaşacak ve yuvarlak kütlenin varlığına ihanet edecektir.

Çeviri: Hasan DONDURMACI

Kaynak: ScienceNews

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap