Aktüel

Gaziantep’te ‘Palmira İzleri’

Yazar | Editör

Zeugma Antik Kenti‘nde daha önceki yıllarda yapılan arkeolojik kazılar sonucu gün yüzüne çıkarılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi‘nde ziyaretçilerin beğenisine sunulan bazı heykellerin, terör örgütü DEAŞ‘ın kontrolünde bulunduğu dönemde yapılan tahribatla gündeme gelen Suriye‘nin ünlü Palmira Antik Kenti‘ndeki eserlerle aynı stile sahip olduğu belirtildi.

Tadilatta olduğu yaklaşık 5 yılın ardından kısa süre sonra yeniden kapılarını ziyaretçilerine açmaya hazırlanan Gaziantep Arkeoloji Müzesi, neolitik dönemden seramik parçalar, kalkolitik ve bronz çağa ilişkin çeşitli eşyalar, figürler, mühürler, Urartu, Hitit, Pers, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait çeşitli eserlerin yanı sıra Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan mezar stellerini de bünyesinde barındırıyor.

Çok sayıda eseri tarih meraklılarına sunacak olan müzede bulunan steller ise müzeyi farklı bir açıdan daha önemli kılıyor. Terör örgütü DEAŞ mensuplarının yaptığı tahribatla Palmira Antik Kentindeki “kültürel mirasın” adeta yok edilmesinin ardından Gaziantep Arkeoloji Müzesi, bu antik kenti göremeyenleri bir nebze bile olsa müjdeli haber veriyor. Söz konusu stellerin Palmira Antik Kenti’ndekilerle benzeştiğini ve aynı stile sahip olduğunu belirten müze yetkilileri, Gaziantep’teki eserlerin zamanında Zeugma’da yaşayan kişiler tarafından Palmira’daki ustalara yaptırıldığının değerlendirildiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap