Bilim

Gözleriniz Açık Bir Şekilde Hapşırabilir Misiniz?

Yazar | Editör

Eğer konsantre olursanız, yan etkilerinden korkmadan deneyebilirsiniz. Tabi gözlerimizi kapatmamızın bir sebebi var…

Belki de araba sürerken her ne pahasına olursa olsun gözlerinizi açık tutup hapşırmaya çalışmışsınızdır. Başarabildiniz mi? Büyük bir olasılıkla beceremediniz, buna rağmen gözlerinizi kapatmadan hapşırmak, çok zor olsa da mümkün.

Aslında büyük bir konsantrasyon ile gözleriniz açık bir şekilde hapşırmayı deneyebilirsiniz, fakat göz kapaklarını kapatmak koruyucu bir rol üstlenir.

GÖZLER KAPALI!

Hapşırdığımızda, genizdeki havayı, solumun yollarını  yabancı partiküllerden korumak için, saatte 16 km hızla dışarı atarız. Hapşırmayı kontrol eden beyindeki merkezler, gözden yemek borusuna kadar olan sfinkter kaslara[1], kasılması komutunu verir. Muhtemelen gözleri kapatmak, yabancı partiküllerin göze girmesini önler.

RİSK YOK.

Her halükârda, gözleri açık bir şekilde hapşırmayı denemek isteyenler, göz küresinin çukurundan fırlayıp çıkmasından endişelenmemelidir. ( Bu olasılık, ilk kez 1882 yılında New York Times tarafından çıkarılan, hiçbir bilimsel temele dayanmayan bir şehir efsanesidir.)

Hapşırma sırasında ortaya çıkan basınç, benzer bir zarara sebep olacak kadar yeterli değildir. En fazla, bu zorlama, bazen doğum sırasında kadınların başına geldiği gibi,  gözdeki küçük kılcal damarları çatlatabilir.

Çeviri: Oğuz KORAN

Kaynak: Focus 

[1] Büzgen ya da sfinkter kas, vücuttaki herhangi bir deliğin açılış veya kapanışında görev alan ve bu deliğin çevresini çember biçiminde saran kastır. Kasılarak vücuttaki herhangi bir deliği açan veya kapayan çember biçimindeki kasların genel adı.

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap