Doğa

İklim Değişikliği Şimdiden Memeli Hayvanların Çoğuna Zarar Verdi

Yazar | Editör

Araştırmalar iklim değişikliğinin şimdiden her kıtadan vahşi hayatı etkileyecek kadar yaygın bir etkisi olduğunu ortaya çıkardı.

İklim değişikliğinin nesli tükenen türler üzerindeki etkisi şimdiye kadar gözardı edildi,bu anlamda çalışmalara ise yeni başladı. Raporlara bakıldığında nesli tükenmekte olan kuşlar ve memeliler üzerinde özellikle gezegenin ısınmasının etkisinin korkutucu derecede olduğu dikkat çekiyor. Uluslararası Doğa Koruma Birliği(IUCN) tarafından oluşturulan kırmızı listede memelilerin yarısı ve kuşların yüzde yirmibeşi yer alırken Naturel Climate Change dergisinde yer alan araştırmalara göre ise listedeki 700 kuş türü gezegendeki ısınmadan etkileniyor.

University of Queensland öğretim görevlisi James Watson iklim değişikliğine yönelik bulguların “dünya üzerindeki pek çok tür için tehlike oluşturduğunu”söyledi. Ancak Watson mevcut bulguların gelecek için geçerli olamayabileceğini not düşerken “iklim değişikliğinin biyo-çeşitlilik üzerindeki 50-100 yıl sonraki etkilerine de odaklanmak gerektiğini” ifade etti.

Bilimsel olarak baktığımızda iklim değişikliğinin bugünün değil geleceğin sorunu oluğunu düşünüyor olsak da bugün içinde muazzam etkileri olduğu yadsınamaz. Öyle ki IUCN raporlarına bakıldığında memelilerin yüzde dördü ile memelilerin yüzde yedisinin tehlike altında olduğunu söylenebilir.Daha önce bu konu hakkında yapılmış 130 araştırmayı inceleyen bir grup araştırmacının notları ise iklim değişikliğinden etkilenen hayvan oranının her kıtayı kapsayacak kadar geniş bir yelpazeye yayıldığını gösteriyor.

Özellikle en çok zarar görenler, yüksek oranda özel bir beslenme düzenine sahip olanlar ve yüksek rakımlarda yaşayan hayvanlardır. Ancak, geniş aralıklı bir beslenme düzenine sahip olanların büyük oranda azalmalardan mustarip olduğu görülmüştür.

Filler,doğu gorilleri,kar leoparları ve kuş türlerinin birçoğunun olduğu listeye de bakıldığında yerinde oturan hayvanların , kemirgenler gibi, yaşam alanındaki değişimlere daha iyi adapte olduğu söylenebilir. Tropikal iklimde yaşayan ve üreme hızı yavaş olan filler,primatlar ve marsupilamalar gibi hayvanlar ise habitatlarındaki hızlı değişimlere uyum noktasında diğer türlere nazaran daha az başarılılar.

Gelecekte daha çok zarar görecekler

Durumu “hayvanların gelecekte daha çok zarar göreceği anlamına geliyor” şeklinde değerlendiren Sapienza Üniversitesi’ndeki Küresel Memeliler Değerlendirme Programının önde gelen araştırmacılarından Michela Pacifici “gelecekteki iklim değişikliklerinin türler üzerinde ciddi oranda olumsuz etkiler ortaya çıkarmasının ihtimal dahilinde” olduğu düşüncesinde.

Watson ise “Yapılan çalışmaların daha çok taksonomik gruplar üzerinde yoğunlaşmış olması dolayısıyla üzerinde çalışma yapılmayan gruplar için gezegendeki bu ısınmanın etkisinin ne olduğunun bilinmemesinin endişe verici bir durum olduğunu” söylerken “iklim değişikliğini şimdiye kadar tanıdığımız gruplar üzerindeki etkisini dahi gözardı ettik bu ise sürüngenler,balıklar,bitkiler,amfibiyenler gibi gruplar için bu değişikliğin tahmin ettiğimizden daha kötü sonuçlar doğurabileceği anlamına geliyor.” dedi. Bu anlamda çalışmalar yoğun olarak Kuzey Amerika ve Avrupa üzerinde yoğunlaşıldığına dikkat çekmekte olup ortaya çıkan bulgular Asya ve Afrika ya da GüneyAmerika’daki hayvanlar için “genellenebilirliğinin ise daha az olduğu” da söylenebilir.

Bu noktada Watson hem araştırmacılara hem teorisyenlere “gezegendeki bu değişikliğin yalnızca gelecekte oluşacak sorunlar için değil bugün de etkisini gösterebilecek bir mesele olduğunu” göstermeleri noktasında seslendi.

Çeviri: Tuğba Betül ÖZSOY

Kaynak: Scientific American

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap