Aktüel Gezi-Yaşam Kültür-Sanat

Japonya’da Kadınlara İlham Veren Kütüphane Yapıldı

Yazar | Editör

Mimar Masayoshi Nakanishi yalnızca kadınlara yönelik kavisli oturma alanları olan bir kütüphane oluşturdu.

MASA Mimarlık’ın kurucusu tam zamanlı işlerde çalışan evli kadınların en çok bulunduğu Fukui’de yerli kadınlara ilham verecek bir mekan yaratmak için çalıştı.

MASA MİMARLIK müşterilerinden Fukui Bank, kadın çalışanlarını evlilik, aile ve iş hayatı  üçgeninde ki  çabalarını dengelemek ve desteklemek için bir şey yapmak istedi.

22

Nakanishi’nin cevabı oturma alanlarını bünyesinde toplayan, büyük ve alışılmadık şekilli masa etrafında bir mekan tasarımı oldu.

Bu mekân, kadınlar için onalrın hayat evrelerine uygun olarak kategorize edilmiş; yemek, sağlık ve güzellik konularındaki kaynakları içeren üç yanı kitap raflarıyla çevrili hale getirilmiştir.

33

Nakanishi ” Kadının İlham Kütüphanesi olarak adlandırılan bu yerde, kadınlar, onların yaşam evrelerine göre bölünmüş ilginç kitap bulabilir, Fukui kadın girişimciler tarafından organize edilen ilgi çekici atölyelere katılabilir ve kendi endişeleri ve ilgi alanları hakkında konuşabilirler” dedi.

Bu alan onlara hayat hakkında parasal konular gibi birçok farklı sorunun çözümüne olanak sağlıyor.

44

Büyük masa beş farklı bölüme ayrılmaktadır. Ön tarafta masaya entegre kanepe rahat bir okuma alanı sunarken resepsiyon bölümü hoş bir giriş sunmaktadır.

Büyük masanın sol bölümü toplantı alanı, sağ bölümü mini ders alanı ve bu iki alan arasında yer alan kıvrımlı boşlukta genel okuma ve çalışma alanı olarak tasarlanmıştır.

55

Bu büyük masanın  her bayanın kendini rahat hissedebileceği, okuma yapabileceği , arkadaşlarıyla sohbet edebileceği, bazı atölye çalışmalarına katılabileceği ve  kendilerine özel favori alanlarını bulabilecekleri şekilde tasarlandığını mimarı tarafından dile getirildi.

66

Masa , Nakanishi’nin dokusunu Torafu ya da kaplan derisi olarak tabir ettiği beyaz meşe ağacından yapılmıştır. Asma ışıklar yukarıdan aydınlık sağlarken ,bitkiler masanın yüzeyindeki boşluklara yerleştirilmiştir.

Ayrıca yoga gibi özel amaçlı aktiviteler için de bir oda ayrılmıştır.

77

Fotoğraf: Tomoki Hahakura

Çeviri: İpek ARI

Kaynak: Deezen

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap