Aktüel Gezi-Yaşam Kültür-Sanat

Kimseye Söz Vermeyin Kitaplarla Randevumuz Var

Türkiye de kitap fuarı denilince akla ilk olarak Beylikdüzü’nde her yılın Kasım ayında kurulan devasa bir alanda onlarca yayınevi ve yazarı ulusal ve uluslararası anlamda ağırlayan TÜYAP Kitap Fuarı gelir. Ancak son zamanlarda İstanbul’un bu çok kıymetli huyu Anadoludaki diğer şehirlerimize ve hatta İstanbul içinde başkaca semtlere ve aylara da sirayet etmeye başladı.

Bu kapsamda İstanbul’da kasımın zor olabilen hava şartları ve Beylikdüzü’nün İstanbuldan ziyade Edirneye daha yakın kısımda yer alması (Bazı okurlarımız bu tanıma kızabilir lakin küçük bir latife diyelim) gibi şartları düşünen belediyeler ve yayınevleri bahara biraz daha yaklaşan ayların içine bahar mevsimine de müjde niyetine olsun diye yeni fuarlar sıkıştırdı. İşte bunlardan birisi olan “Üsküdar Kitap Fuarı” Bağlarbaşı Kültür Merkezi bünyesinde kapılarını üçüncü kez İstanbullulara açıyor. Bu sene 8-23 Ekim arasında “Üsküdar’da Kitap Kokusu Boğaz Kokusuna Karışıyor” sloganıyla 70 seçkin sahafı kitapseverlerle buluşturan yetkililer bu defa 11-19 Şubat tarihleri arasında 72 yayın evini, pek kıymetli yazarlarını okuyucularıyla buluşturuyor. Anlayacağınız Ekim ayında sahaf kokusunu boğaz kokusuyla beraber içine çekme fırsatı bulmuş olan kitapseverler Şubat ayı içerisinde de bir kez daha bu şansı yakalayacaklar. Fuarın bu seneki onur konuğu hepimizin artık çok daha iyi tanıdığı edebiyatımızın 7 güzel adamından birisi olan Rasim Özdenören.

üsküdar kitap fuarı

Fuarlar sadece kitaplarla değil yazarlarla da hemhal olmamızı sağlıyor

Okuyucular 11 Şubat günü Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nin Boğaziçi Salonun’da saat 13.00’da “Unutamadığım Kitaplar” isimli şüphesiz ki harika olacak bir söyleşi ve saat 14.00’de imza ile Özdenören ile tanışma ve hasbihal etme fırsatı yakalamış olacak. İşte yazının tam da bu noktasında kitap fuarlarının sadece kitaplarla değil yazarlarla da hemhal olmanızı sağlayan harika düşünülmüş etkinlikler olduğu notunu düşebilirim zannediyorum. Zira yazarlar etkinliklerin kendilerine ayrılan kısımlarında sadece kitap imzalamakla kalmıyor vakitlerinin izin verdiği ölçüde yahut onlara ayrılan özel zamanlarda kitaplarının yazılış hikayelerini yada özel anılarını da katılımcılarla paylaşabiliyorlar. Bu ise bir okuyucunun başına gelebilecek en güzel şeylerden olsa gerek. Fuar detaylarına baktığımızda bir hafta boyunca etkinlik süresince farklı günlerde Üsküdar’ı Sibel Eraslan, Dursun Gürlek, Fatma Barbarasoğlu, Ali Ural, Nurullah Genç gibi birbirinden kıymetli isimlerin ziyaret edeceğini söyleyebiliriz.

Beşir Ayvazoğlu ve İlber Ortaylı da Üsküdar Kitap Fuarında

Yani sizde bu vesileyle hayatınızda kıymeti ayrı olan isimleri bu sürede bir kez daha dinleyebilir bolca kitap kokusunu içinize çekebilirsiniz.Mesela Bir Beşir Ayvazoğlu hayranı olarak benim için özellikli olan gün ise 18 Şubat Cumartesi. Hoca cumartesi günü saat 15.00’ de Avrasya Salonunda “Ahmet Hamdi Tanpınar Üzerine Son Tartışmalar” konulu küçük bir söyleşi yapıp saat 16.00 da kitaplarını imzalamaya başlayacak. Hoca’nın okurlarına da daha siteye göz atmadan bu haberi vermiş olalım. Yine bu anlamda dönem tarihçilerimizden İlber Ortaylı’nın son çıkardığı kitap olan “İlber Ortaylı Seyahatnamesi”nin hikayesini dinlemek isteyenler fuarın ikinci gününde  bir pazar gününü Üsküdar’da kıymetlendirebilirler. Faaliyetin kendi ismine açılmış olan sitede tüm ayrıntılar mevcut, kendinize özel çıkarttığınız harika bir takvimle Üsküdar’ın yollarını aşındırabilirsiniz. Eminim sizde takvimi incelediğinizde benim gibi sadece bir kez değil birçok kez fuarı ziyaret etmeniz gerektiğini farkedeceksiniz.

ayvazoğlu

Üsküdar Kitap Fuarının atmosferinin hemen arkasından ise Yeşilköy’de bizleri CNR Kitap Fuarı bekliyor, 24 Şubat haftası ise İstanbul Avrupa yakasının bahar dönemi kitap fuarı başlamış olacak. Bu da demek oluyor ki CNR bu sene 4.kez kitaplarla bezenecek. Yine pek çok imza günü ve söyleşiyi bünyesinde barındıracak fuarın henüz imza ve söyleşi tarihleri ilanı yapılmadı. Ama sayfasındaki geri sayım sayacına bakılırsa etkinlik detaylarının ilanı için eli kulağındadır diyebiliriz.

Öyle görünüyor ki öğrencilerin Bahar Dönemi Eğitimi başladığı gibi İstanbul’un bahar dönemi de kitap kokusuyla başladı.

Ne diyelim ki kitapsız ve çaysız günlerden Allah’a sığınırız:)

 

Yazar Hakkında

Tuğba Betül Özsoy

1991 Ankara doğumluyum.İk ve Orta öğrenimimi Aydın-Nazili’de tamamladım.Lakin lisans hayatım öncesi gibi tek şehirde geçmedi.2008-2009 yılları arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği Bölümü’nü kazanıp burada bir yıl geçirdikten sonra lisedeki hedefimi unutamayıp okulu bıraktım ve 2011-2015 yılları arasında öğrenim aldığım,hali hazırda mesleğini icra etmeye yaklaştığım İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bölümü’nü kazandım ve mezun oldum.Lakin okuma maceram bu aşamada sonlanmamış olup halen 2016 yılı itibariyle kazanıp kayıt yaptırdığım İstanbul Medipol Üniversitesi Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Bölümü öğrencisiyim.
Derginin bana ayırdığı bu küçük kısımda kalemimi,kelimelerimi sizinle paylaşacak olmanın heyecanını yaşıyorum.Umarım kelimeler en güzel ortak noktamız olur.Huzura vesile olan güzel kelimeler paylaşırız.Kısaca ben buyum.Ama yukarda verdiğim kronolojik bilgilerin dışında ki bence en güzel tanıtma şeklimdir kendimi;
“Bir ademoğlu ile zevcesinin kerimesiyim”…

Yorum Yap