Gezi-Yaşam Kültür-Sanat

Kınık: Çömlekçilikte Dünyaya Örnek Köy

Yazar | Editör

Bilecik Pazaryeri’ne bağlı Kınık Köyü çömlekçilik alanında gösterdiği başarılarla dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

‘Toprağın sanata döndüğü köy’ olarak bilinen Kınık Köyü’nde, her yıl Temmuz ayının ilk haftasında Çömlekçilik Festivali düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan köyde hem ziyaretçilere alışveriş imkanı sunuyor hem de misafirlere çömlekçilik sanatını yerinde görme şansı veriyor. Gelen turistlere kendi çömleklerini yapma imkanı da veren ustalar, köyün dünyaya açılmasından mutlu olduklarını ifade ediyor.

Aynı zamanda yapılan bazı düzenlemelerle turistler için konaklama olanaklarının arttırılması bakımından civardaki birkaç köy evinin pansiyona çevrilmesiyle birlikte ziyaretçiler köye uğradıklarında bölgenin kalkınmasına katkı sağlamış da oluyor. Profesyonel hizmet anlayışıyla kapılarını açan köy adına Marka Kent Bilecik Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik şu açıklamalarda bulundu;

Köy evlerinin turistlerin konaklayabilecekleri hale getirilmesi aşamasında özellikle hijyen koşullarına çok dikkat ettik. Yaptığımız her düzenleme ve yenilemede önceliğimiz hijyen koşullarının iyi olması yönündeydi. Şimdi bu evlerde konaklayan herkes profesyonel hizmet alıyor, kişiye özel havlu ve çarşaflar var, bütün bunların temizliğine özel bir önem veriliyor

Yapılan düzenlemelerle kırsal turizm köyü haline gelen Kınık’ta köy hayatını deneyimlemenin yanı sıra, göletten balık tutmak, bıldırcın yumurtaları toplamak, orman içinde treking turları yapmak ve akşam köylülerle birlikte ateş yakıp sohbet etmek gibi aktivitelerde bulunmak mümkün.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenen projelerle Kınık Köyü’ndeki çömlekçilik zanaatı tüm Türkiye’ye hatta dünyaya ulaşma imkanı elde ediyor.

Guinness Rekorlar Kitabı için küp yaptılar

Kınık Köyü’ndeki çömlek ustaları, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nün de desteğini alarak gerçekleştirdiği proje ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek büyüklükte bir küp yaptılar.

3 ton ağırlığındaki küp festival zamanlarında taşınmak istese de yerinin değişmesi için herhangi bir çözüm bulunamıyor

Kınık köy halkından Cihan Baş yaptığı açıklamada bu sözlere yer verdi;

Bu küpün yapımında en büyük emek Öğretim Görevlisi olan Ergün Arda hocamızdadır. Kendisi zamanında burada stajını yaptığı, belli bir konuma ve kariyere geldikten sonra köyümüze manevi borcunu ödemek için köyümüz ustaları ile beraber bu çömleğin yapımında çalıştı. Bu küpü halen bulunduğu yerde yapmaya başladık ve bitirdik.

Yaklaşık 3 ton ağırlığındaki 3 metre 33 santim yüksekliğindeki tek parça ve el yapımı olarak hazırlanan küp Türkiye’de tek parça yapılmış en büyük küp olmasıyla dikkat çekiyor.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap