Aktüel Gezi-Yaşam

Kudüs Sendromu

Yazar | Editör

Üç semavi dine inanan insanlar için kutsal olan Kudüs, üç dinin mensuplarının ve dünyanın çeşitli yerlerinden ziyaretçi akınına uğrayan şehir ve atmosferi ile insanları büyüleyen hatta hasta eden bir şehir.

Yanlış duymadınız hasta eden şehir. Hatta bu hastalığın literatürdeki adı da Kudüs sendromu. İlk defa Kudüslü psikiyatrist Heinz Herman tarafından 1930 yılında adı konulan hastalık kişinin Kudüs’e gelmesi ile başlayan ve kentte kalındığı süre içinde dini halüsinasyonlar,  takıntılar geliştirmesi durumu.

Hastalık sıradışı; Sendrom, Kudüs’e gelmeden önce ruhsal olarak tamamen sağlıklı ve dengeli olan bir kişinin buraya geldikten sonra yavaş yavaş aşırı dindarlığa yönelmesi ile kendini gösteriyor. Daha çok burayı ziyaret eden turistlerde görülüyor ve kişi kentten ayrıldıktan sonra hiçbir iz bırakmadan iyileşiyor.Hastalık genellikle şehre ilk gelenlerde görülüyor ancak şehre ikinci veya üçüncü defa gelenlerde de görülür. Psikiyatristlere göre hastalığı tetikleyen bir şey bulunmamaktadır.

Yaklaşık iki milyon turistin ziyaret ettiği Kudüs’te bu sendroma yakalanma oranı yüzde iki civarında…

Belirtileri

Kudüs Sendromunun yaşanması ile birlikte ortaya çıkan belirtiler şunlardır: Dinsel sanrılar, Sürekli yıkanma ve temiz olma isteği (temiz olma isteği, deride hasar bırakacak kadar keselenme takıntısına neden olabiliyor), Saç, sakal ve tırnak kesme takıntısı, Sürekli beyaz giyme isteği.

Kudüs Sendromunun 3 farklı tipolojide görülür:

  • Kendini büyük dini bir lider olarak görenlerde,
  • Turist olarak gelip (özellikle yalnız gelenler) Kudüs’ün büyüsüne kapılarak “aydınlandım” diyerek, insanlara doğru yolu göstermek isteyenlerde,
  • Bir dine veya sınıfa mensup olup bulundukları dini ya da sınıfı kurtarmaya ömrünü adamak isteyenlerde.
Sendromu Olan Diğer Bir Şehir Paris

Kendine has sendromu olan tek şehir Kudüs değildir. Paris’te şehre gelen ziyaretçilerde çeşitli rahatsızlıklar bırakmaktadır.

İlk kez 1986 yılında Japon Profesör Hiroaki Ota tarafından tanımlanan sendrom bireylerde halüsinasyon görme,hissiyat değişikliği,kaygı gibi birtakım psikiyatrik semptomlar, ayrıca sarsıntı,tasikardi,terleme gibi psikomatik belirtiler görülmektedir.

paris sendrom

Paris şehrini ve şehirle ilgili mitleri kafasında büyüten insanlarda görülen sendrom için Japonya Büyükelçiliği şehirde bu sendroma yakalanan vatandaşları için 7/24 destek sağlamaktadır.

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap