Bilim

LSD’nin Uzun, Tuhaf Yolculuğunun Açıklaması

Yazar | Editör

Christopher Intagliata raporlarına göre LSD, serotonin reseptörlerine bağlandığında, arkasına kapalı bir “kapak” çekerek saatlerce yerleştiği yerde kalmakta ve bu LSD’nin uzun süren etkilerini açıklamaktadır.

Lsd, yaklaşık 100 mikrogramla (çok çok az bir miktar) aktif olan en güçlü halüsinojenik ilaçlardan biridir. Bu gerçek yıllardır farmakologları (eczacılık uzmanları) büyülemektedir. Şöyle ki, bu kadar küçük dozlarla böyle uzun süreli -12 saat veya daha fazla- etkileri nasıl olabilir?

Bunu öğrenmek için, araştırmacılar LSD’yi yasal olarak elde etti. Ve serotonin reseptörlerine bağlandığı reseptörlerin kopyalarını inşa ettiler. LSD’yi ve reseptörleri birlikte karıştırdılar ve sonucu kristalleştirdiler. Ardından yapıyı x-ray kullanarak görüntülediler.

Ve LSD serotonin reseptörü ile bağlantı kurduğunda, bunun üzerinde bir tür “kapak” oluştuğunu buldular.Hemen hemen ilaç içeri girdiğinde; arkasından kapağı çekerek kapattı. Şapel Tepesindeki Kuzey Carolina Üniversite’sinden bir farmakolog olan BryanRoth yaptığı araştırma sonucunda “LSD’nin üst kısmını bir el olarak düşünebilir, mandalı tutar gibi onu aşağı doğru çekebilirsiniz.” diyerek durumu açıklıyordu.

Daniel Wacker’ın bir LSD- Bağımlı İnsan Seretonin Reseptörünün Kristal Yapısı hakkındaki Cell dergisinde yayınlanan çalışmalarına göre “Bu durum LSD’nin neden bu kadar güçlü olduğunu, neden bu kadar küçük miktarının etkin olduğunu ve ikincisi neden bu kadar uzun sürdüğünü açıklıyor. Çünkü temelde LSD bir kez içeri girdiğinde, reseptörün çıkması saatler alıyor.”

Sonuç aynı zamanda, bazı kullanıcıların bildirdiği gibi mikro dozajın (küçük miktarlarda LSD almak) bir ruh hali arttırıcı olarak neden işe yarayabileceğini de açıklayabilir. “Eldeki verilerden anlaşılıyor ki, bu küçük dozajlar reseptörleri etkileyebiliyor ve elbette LSD’nin etkileşime girdiği reseptörlerin antidepresan ilaçlarda bulunanlar ile aynı reseptörler olduklarını biliyoruz.”

Roth bunu denemekten vazgeçmiyor. Ancak “kapağın” bulunmasının bir gün, sadece en düşük dozlarda, yeni antidepresanların (uzun süreli etkileri olanlarının) kalıcı etkilerinin yok edilmesinin gelişimine yol açabileceğini söyledi.

Çeviri : Hasan DONDURMACI

Kaynak: Scientific American

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap