Aktüel Düşünce Kritik

Medeniyet’in Unuttukları

Medeniyetin Unutukları

Medeniyet dediğin tek kişi kalmış canavar mı ?

Unutmak, hayatın devam etmesini, her zaman eleştirilse de acılardan ve kaderden kurtulmamızı sıyrılıp, yine dünya koşuşturmasına kapılıp gitmemizi sağlayan insanların en büyük özellerinden biri.

Normal insanlar olarak, karşılaştığımız her acı hatırayı, ölümün gerçekliğini, başımıza gelmiş ya da başkasının başına geldiği zaman üzüldüğümüz olayları unutuyoruz. Unutuyoruz ki bugünkü dünya düzeninde üzerimizde her zaman baskı kurulan günlük rutinlere geri dönüyoruz. Yakıtı insan duyguları olan büyük fabrika şehirlerinde, bugünün tabiri ile metropollerde ya da küçük kentlerde işleyişin çarklarından biri olmaya devam ediyoruz.

Ama unutma özelliğini o kadar sık kullanıyoruz ki ,güncel ve içimizi sızlatan olaylara da tepkimizi gerçek anlamda göstermeden unutuyoruz. Unutmamız isteniyor. Hatırlamak duygusunu lugatımızdan kaldırılması isteniyor.

Unutmak nimetinin vurdumduymaz oluncaya kadar nimet olduğunu unutuyoruz.

Son günlerde çocuklar üzerinden savaşın, acımasızlığın ölümün gerçekliği yüzümüze vuruluyor.

Bütün dini inanışlar tarafından günahsız ve masum olduğu kabul edilen çocuklar.

Birkaç hafta önce küçük bir çocuğun videosunu hepimiz izledik, videoda  Ümran; ne olduğunun farkına varamadığı, sanki büyük bir suç işlemişcesine, bir şok içerinde yüzündeki kanı eline götürüp duraksadığı anda, savaşın gerçekliği olan elindeki kanı hepimizin gözlerine sokuyordu.

Bir anda gerçekler ile karşılaşıp üzülüyoruz…

Ümran’ın videosunu çeken kişinin açıklaması aslında her şeyi özetliyor…

Bu, her gün Rus ve Suriye hükümetlerinin hava saldırılarında yaşanan gerçek. Tüm dünyanın gözü önünde nöbetleşe Halep’te sivilleri bombalıyorlar. Bu çocuk, Suriye’de ve şehirlerindeki milyonlarca çocuğu temsil ediyor.

Her gün onlarca çocuk bu bombalamalar altında ölüyor, bu ne ilk ne son. Aynı Ümran’ın 10 yaşındaki abisi Ali’nin öldüğü gibi.

Gerçeklik yüzü kanlı ve şoka girmiş unutulacak minik bir çocuk.

Hatırladığımız savaşta, unuttuğumuz neydi ?

Medeniyeti dersi verenler unuttuğunu, görmezden geldiklerini hatırladı mı?

Yoksa milli şairimiz Mehmet Akif’in dediği gibi

Medeniyet dediğin tek kişi kalmış canavar mı ?

Yazar Hakkında

Semih Karagöz

32 yıllık yaşam öyküsünü kısaca yazmak gerekirse, bu öykünün temel taşları;

Evli ve bir çocuk sahibiyim,
Mühendisim
İstanbul doğumluyum...

Yorum Yap