Bilim Felsefe Psikoloji

Nörobilimciler sanatçılardan ne öğrenebilir?

Yazar | Editör

Eric Altschuler aynalara gözlerini dikmişti. Özellikle Van Eyck, Caravaggio, Parmigianino, Escher ve diğer ressamlarınkine. Temple Üniversitesi Profesörü ve meslektaşı California Üniversitesi’nde Ramachandran, sanatçıların bize sunduğu yansımalardan terapinin yeni çeşitleri için değişik yollar bulma peşindeler.

Ramachandran ve Altschuler Fantom ağrılarını hafifletmek için aynalar kullanarak yeni yöntemlere çığır açtılar. Altschuler ve Ramaschandran 500 yıldan fazla bir zamandır sanatçıların resimlerini frontal düzlem yansımalarına göre yaptıklarını keşfetti. Ancak bu durum 1946 yılında Güzel Sanatlarda parasajital bakışın çıkmasına kadar sürdü ve “Sihirli Ayna” denilen bir ayna türü ile karşılaştık.

Sihirli Ayna Ramachandran’ın ayna terapisini ortaya atmasından yaklaşık 50 yıl önce yapıldı. Fakat Ramachandran bundan habersizdi. Altschuler şöyle diyor: “ Eğer nörobilimde bir dahaki büyük keşfi gerçekleştirmek istiyorsak, niçin bir sanat müzesinde soluğu almayalım?”

İkili, birinin bir parçasını görmekten kaynaklanan bedenden ayrılma hissi gibi nörobilimin diğer prensiplerini de sanatta buldular. Özellikle Altschuler… 1973 yapımlı Salvador Dali’nin bir tablosunda bir kadının tablosunu yapan ressam aynadan görünür. Yani ressam hem resmi yapan hem de resmin içinde olandır. Altschuler “Bunda nörobilim adına büyük bir keşif var ama henüz bulamadım” diyerek sonraki çalışmaları haber vermektedir.

Çeviri-Haber: Murat CANVER

Kaynak: The Scientist

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap