Bilim

Periyodik Cetvele 4 Yeni Element Eklendi

Yazar | Editör

Periyodik Tablo; doğada bulunan element atomlarının proton sayıları göz önünde bulundurularak belirli artış oranlarına göre dizildiği, kimyasal hesaplamaların ve araştırmaların kolaylaştırılması amacıyla pek çok bilim insanının katkısıyla şekillenmiş bir cetveldir. Başlangıçta ateş, su, hava ve toprak element olarak varsayılırken  yaşantılar ve araştırmacılar sonucunda bu dörtlünün aslında element olmadığı, elementlerden oluştuğu gerçeği saptanmış sonrasında da doğada aslında yüzlerce element olduğu gerçeğiyle karşılaşılmıştır. Zaman döngüsü içerisinde elementlerin içeriğinde bulunan taneciklerin de keşfedilmesi ile bazı verileri düzenlemek zorlaşmış ve elementleri oluşturan atomların, özelliklerine göre belirli bir düzen oluşturmaları gerektiği fikri tabii olmuştur. Bu açıklama nihayetinde bilinmesi gereken en temel bilgi periyodik cetvelde sembollerle ifade edilen kimyasal olgunun element değil, atom olduğudur.

Nihonium, Moskovium, Tennessine ve Oganesson

1829 yılında Döbereiner’in çalışmaları ile şekillenmeye başlayan periyodik tablo son halini Glen Seaborg tarafından eklenen Altanitler ve Lantanitler sıralarının eklenmesiyle almıştı. Uzun yıllar boyunca doğada farklı özellikler gösteren yeni bir element atomuna rastlanmamıştı.  4 Ocak 2016 tarihine geldiğimizde yeni özellikler gösteren dört ağır-elementin daha varolduğu yapılan incelemeler sonucunda onaylandı ve periyodik tabloya bu element atomlarının yerleştirilmesi için gereken süreç başlatılmış oldu. Uuu- şeklinde giden geçici bir isimlendirme ile tabloda yerlerine yerleştirilen elementler ile periyodik cetvelin 7. Periyodu da tamamlanmış oldu.

yeni periyodik tablo

Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği’nin onayladığı son tablo.

Geçtiğimiz aylarda isimlendirme ile alakalı net kararlar açıklandı ve  dört element resmen bilim dünyasında yerlerini aldılar. Nihonium, Moskovium, Tennessine ve Oganesson olarak adlandırılan dört yeni elementin atomlarının periyodik cetvelde yerlerini almaları  International Union of Pure and Applied Chemistry (Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği) tarafından onaylandı. Japon bilim insanları tarafından keşfedilen nihonium adını Japoncadaki Güneşin doğduğu toprak isimli kelimeden, moscovium adını Rusya’nın başkenti Moskova’dan, tennessine ABD’deki Tennessee eyaletinden, oganesson ise Rus nükleer fizikçi Yuri Oganessian’dan aldı.

Kaynak: NTV

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap