Aktüel Bilim Evren

Perseid Meteor Yağmuru

perseid meteor yağmuru
Yazar | Editör

Büyüleyici Perseid meteor yağmuru

Meteor yağmuru şölenini kaçırmak istemeyenler, bu gece de uykusuz kalacak. Her yıl yaşanan Perseid meteor yağmuru kapsamında dün gece olduğu gibi bugün de saatte 170 yıldız kayması gözlemlenebilecek.

perseid meteor yağmuru

1992 yılından beri görülen Perseid meteor yağmurları, her yıl Ağustos geceleri ışık kirliliğinin etkilemediği, hava koşullarının uygun olduğu yerlerden çıplak gözle görülebilmektedir.Bu sene 12-13 Ağustos tarihlerinde görülecek olan Perseid meteor yağmurları, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşuyor.

Hızı saatte 216 bin kilometreye kadar ulaşabiliyor

Dünya’nın yörüngesi her yıl Güneş’in etrafında dönüşü sırasında sözkonusu kozmik toz bulutuyla kesişiyor. Yeryüzünün kütle çekim etkisiyle burada bulunan gök taşları atmosfere girerek yanıyor. Gök taşlarının hızı saatte 216 bin kilometreye kadar ulaşabiliyor. Perseid bu özelliğiyle en hızlı meteor yağmarları arasında anılıyor.

perseid meteor yağmuru

Taşların atmosferde iz bırakarak kül olması halk arasında “yıldız kayması” ifadesiyle de anılıyor. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı meteor yağmuru Perseid adını taşıyor.

Jüpiter’in etkisiyle ‘yıldız kayması’nı artıracak

Alman astronom Ulrich Keller Jüpiter’in de etkisiyle bu yıl meteor yağmurunun daha farklı olacağını söyledi. Astronomun verdiği bilgilere göre Jüpiter’in yörüngesi 12 yılda bir Perseid meteor yağmuruyla kesişiyor. Jüpiter’in kütle çekimi Dünya’ya doğru savrulan taşların sayısının artmasına yol açacak. Bu, her yıl olduğundan daha fazla yıldız kaymasının gözlenmesini sağlayacak.

Meraklısı nasıl izleyebilir?

Meraklısı Perseid meteor yağmurlarının Dünya atmosferine girişini çıplak gözle izleyebilecek.

  • Mümkün olduğu kadar ışık kirliliğinden uzak bir bölgeyi tercih edin.
  • Gözlerinizin gökyüzündeki karanlığa alışması için süre tanıyın.
  • Gözleriniz bulunduğunuz ortama alışana kadar ve ilk meteoru görene kadar 20-30 dakika geçebilir.

Kaynak: www.dw.com

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap