Kültür-Sanat

Quentin Tarantino Emekli Olacağını Doğruladı.

Yazar | Editör

Ucuz Roman  (Pulp Fiction) ve Rezervuar Köpekleri  (Resevoir Dogs) filmlerinin yönetmeni Quentin Tarantino emekli olduktan sonra en büyük film yapımcılarından biri olarak hatırlanacağını ümit ediyor.

Quentin Tarantino, iki film daha çektikten sonra yönetmenliği bırakmayı planladığını doğruladı.

Film yapımcısı, roman yazmaya ve tiyatro yapımcılığına başlamadan önce 10 film yaptıktan sonra yönetmenlik kariyerini bitirmeyi planladığını 2012 yılından beri ima ediyordu.

Bir konferansta Tarantino’ya  kişisel olarak başarısını nasıl tanımladığı soruldu.

Ünlü yönetmen “Kariyerimi bitirdiğim zaman -ümit ediyorum ki- en büyük film yapımcılarından biri olarak hatırlanacağım” diyerek cevap verdi ve “Daha da ileri giderek sadece film yapımcısı olarak değil, büyük bir sanatçı olarak hatırlanacağım”  diye ekledi .

Ocak ayında gösterime giren The Hateful Eight (Nefret Sekizlisi), Tarantino’nun yönetmen koltuğundaki sekizinci filmiydi.

Tarantino Kill Bill’i iki ayrı bölüm halinde gösterime girmesine rağmen tek bir film olarak görüyor.

Ayrıca Tarantino asla yayınlanmayan ve yarısından fazlası kaybolmuş   En İyi Arkadaşımın Doğum Günü  (My Best Friend’s Birthday) adlı amatör bir film olan ilk projesini saymıyor.

Tarantino 1992 yılında gösterime giren görsel şiddet içeren sahneleriyle izleyenleri ve eleştirmenleri şoke eden bir soygun filmi olan Rezervuar Köpekleri ile kamu bilincinde patlamalara yol açmıştı.

İki Oscar’ından ilki (ikisi de senaryo yazarlığı dalında) iki yıl sonra Ucuz Roman  (Pulp Fiction) filmi ile geldi. Birçok kişi filmdeki şiddet seviyesinden dolayı hala şokta olmasına rağmen, film çağın en etkileyici filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir.Bir sonraki filmleri, Jackie Brown ve Kill Bill, Tarantino’nun şiddet ve sevgi içerikli filmler konusundaki şöhretini sağlamlaştırdı ve bu filmleri Ölüm Geçirmez  (Death Proof) –Robert Rodriguez ile birlikte çektiği Dehşet Gezegeni (Grindhouse) ile eş zamanlı gösterime giren korku filmi- ile bir savaş filmi olan Soysuzlar Çetesi  (Inglourious Basterds) filmleri izledi.

2012 yılında, yedinci filmi olan Zincirsiz  (Django Unchained) dünya genelinde 425 milyon dolar ile Tarantino’nun en büyük gişe hasılatı oldu ve ona ikinci Oscarını getirdi.

Tarantino aslında Çılgın Romantik  (True Romance), Katil Doğanlar  (Natural Born Killers) ve Günbatımından Şafağa  (From Dusk Till Dawn) gibi filmlerdeki senaryolarıyla adını başarılı bir senaryo yazarı olarak duyurmuştu.

Tarantino çekeceği dokuzuncu yani sondan bir önceki filmi ile ile ilgili Ocak ayında “So, Is ItAnyGood” sitesinde verdiği röpörtajda”30 lu yılları anlatan bir Avustralya filmi için fikrim var. Filmin konusu belki de Bonnie ve Clyde (Amerikalı ünlü kanun kaçakları) gibi Avustralya’da birkaç tane kanun kaçağının hikayesi olabilir” diyerek birkaç ipucu verdi.

Çeviri: Hasan DONDURMACI

Kaynak: The Guardian

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap