Bilim

Rüya Yok: Uyku Sırasında Elektrikli Beyin Stimülasyonu Hafızayı Artırabilir

Yazar | Editör

Uyurken, beyniniz o gün öğrendiğiniz şeylerin depolanması ve birleştirilmesi ile meşgul, beyniniz yarın, önümüzdeki hafta veya önümüzdeki yıl hafıza araç kitinizde ihtiyaç duyacağınız şeylerle yoğunlaşıyor. Birçok kişi, özellikle nörolojik rahatsızlıkları olan kişilerde hafıza zayıflığı, günlük yaşamı derin şekilde etkileyen zayıflatıcı bir belirti olabilir. UNC School of Medicine bilim insanları, ilk kez, uyku esnasında belirli bir beyin aktivitesini hedeflemek ve sağlıklı insanlarda hafızayı güçlendirmek için transkraniyal alternatif akım uyarımını veya tACS’yi rapor ediyorlar.

Current Biology dergisinde yayınlanan bulgular, otizm, Alzheimer hastalığı, şizofreni ve majör depresif bozukluk gibi durumlarla milyonlarca insana potansiyel olarak yardım etmek için invaziv olmayan bir yöntem sunuyor.

Araştırmacılar uzun yıllar uyku esnasında titreşen veya değişen elektriksel beyin aktivitesi kaydettiler; beyin dalgaları çizelgesinde (elektroensefalografide) (EEG) dalgalar halinde bulunurlar. Bu dalgalara uyku iğleri denir ve bilim adamları bu dalgaların, biz uyurken anıları hafızaya kaydetme ve kataloglama konusundaki katkılarından şüphe ediyorlar.

Kıdemli yazar Flavio Frohlich, psikiyatri yardımcı profesörü ve UNC Sinirbilimi Merkezi üyesi  “Ancak uyku iğlerinin belleklerin depolanmasına ve konsolide edilmesine neden olup olmadığını bilmiyorduk” dedi. “Onlar sadece bellek olarak öğrenmeyi sağlayan diğer beyin süreçlerinin yan ürünleri olabilirdi… Fakat çalışmamız, aslında, iğlerin günlük yaşam için ihtiyaç duyduğumuz anıları oluşturma süreci için çok önemli olduğunu gösteriyor. Ve onları bellek kapasitesini arttırmak için hedefleyebiliriz. ”

Bu, ilk kez bir araştırma grubunun, uyku esnasında diğer doğal elektriksel beyin faaliyetlerini arttırmadan uyku iğlerini seçici olarak hedeflediğini bildirdi. Bu tDCS – transkraniyal doğru akım stimülasyonu ile hiç gerçekleşmedi – tacın kafa derisine belirli bir zayıf elektrik akımı akışı uygulanan çok daha popüler kuzeni.

Frohlich’in çalışması sırasında, 16 erkek katılımcı, çalışma için iki gece uykusu tamamlanmadan önce uyku taraması geçirdi.

Her gece uykusuz kalmadan önce, tüm katılımcılar iki ortak hafıza egzersizleri gerçekleştirdiler: İlişkisel kelime eşleştirme testleri ve motor sırası dokunma görevleri, belirli bir diziye art arda parmakla dokunarak dahil edildi. Her iki çalışma gecesinde, her katılımcının saç derisinde belli noktalarda elektrotlar yerleştirildi. Uykudaki gecelerden birinde, her bir kişi tACS’yi aldı. Geçen gece uykusu süresince, her kişi sahte uyarı özelliğini plasebo olarak aldı.

Her sabah, araştırmacılar katılımcılara aynı standart hafıza testlerini uyguladılar. Frohlich’in ekibi, bağlama kelime eşleştirme testi puanlarında hiçbir iyileşme bulamamasına karşın, uyarı ve plasebo gecesi arasındaki sonuçları karşılaştırırken motor görevlerde belirgin bir iyileşme bulmuştu.

Frohlich “Bu uyku iğlerinin elektriksel aktivite modeli ile motor bellek konsolidasyonu süreci arasında doğrudan nedensel bir bağlantı olduğunu gösterdi.” dedi.

Frohlich laboratuarındaki ilk yazar ve doktora sonrasındaki doktor olan Caroline Lustenberger, “Uyku iğlerinin bellek oluşumuyla birlikte şizofreni ve Alzheimer gibi bazı bozukluklarda bozulduğunu bildiğimiz için heyecanlıyız” dedi. Umarım bu uyku mili hedeflemenin hafıza zayıflaması ve bilişsel açıklar için yeni bir tedavi şekli olabileceğini “söyledi.

Frohlich, “Bir sonraki adım, bu iğ faaliyet şekillerinde eksiklikleri bilinen hastalarda, aynı müdahaleyi, aynı türde non-invaziv beyin uyarmasını denemek” dedi.

Frohlich’in ekibi daha önce tACS’yi, yaratıcılığı artırmak için beynin doğal alfa titreşimlerini hedeflemek için kullandı. Bu kavramın bir kanıtıydı. Fikirler oluştururken, hayal kurarken veya meditasyon yaparken göze çarpan bu belirli beyin dalgalarını hedeflemenin mümkün olduğunu gösterdi. Bu dalgalar depresyon da dahil nörolojik ve psikiyatrik hastalıklarda bozulmuştur.

Çeviri: İpek ARI

Kaynak: Science Daily

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap