Gündem Tarih

Sahibinden Satılık Mimar Sinan Eseri

Yazar | Editör

İstanbul Balat’ta bulunan ve 1582 yılında Sultan Üçüncü Murad’ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Ayakapı Hamamı, 3 milyon Euro’ya satışa çıkarıldı.

Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan 56 hamamdan biri olan 435 yıllık Ayakapı Hamamı, bitişiğindeki kereste deposuyla beraber satılık. 550 metrekarelik alanın yaklaşık 250 metrekaresini tarihî Ayakapı Hamamı oluşturuyor. Eser, ilki 2001, ikincisi de 2012 yıllarında olmak üzere iki kere daha satışa çıkarılmış. Ancak fiyat ve kanunî mecburiyetler alıcıları vazgeçirmiş.

Cumhuriyet devri tarihçi ve yazarlarından Reşat Ekrem Koçu, 1947 senesinde gezip gördüğü hamamın oldukça çürük ve büyük bir bölümünün çökük olduğunu anlatıyor. İstanbul Ansiklopedisi’nde, o dönemdeki sahiplerine hayıflanarak şu cümleleri yazdığını görüyoruz:

“Kurnaları ve mermer döşemeleri, yüksek sanat eserinin kıymetini idrakten aciz mal sahipleri tarafından sökülmüş ve satılmış bulunuyordu. İstanbul Ansiklopedisi, büyük şehrin ‘yüzü suyu’ olan Ayakapı Hamamı’nı tahrip edenleri, tarihin tel’inine terk eder.”

O zamandan günümüze hiçbir bakım görmemiş olan hamam, daha büyük tahribata uğramış vaziyette. Hamamın üstleri kubbeli ve tonozlu dört halvetten oluşan sıcaklık bölümleri, bugün maalesef yıkılmış durumda. Ayakapı Hamamı, satışa çıkarılan ilk Mimar Sinan eseri de değil. Geçtiğimiz yıl 470 senelik başka bir Mimar Sinan eseri olan Samatya Kapıağası Yakup Ağa Hamamı da 20 milyon dolara satışa çıkarılmış. Ancak bu eser Ayakapı Hamamı’ndan biraz daha bahtlı gibi. Zira hamam, 13 yıl süren bir restorasyondan geçmiş. Mimar Sinan imzalı 56 hamamdan 32 tanesi tamamen yok olmuş, 24’ü ise günümüze intikal etmiş ve yaşıyor. Bunlardan da sadece 14 tanesi aslını muhafaza ediyor.

 

Kaynak: Yedikıta Dergisi, 2017 Mayıs Sayısı

Haber: Seda ÇİÇEK

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap