Teknoloji

Selfie Çubuklarını Unutun: Selfie Dronelar Geliyor

Yazar | Editör

AirSelfie drone havada fotoğraf ve video yakalayabilir.

Hava fotoğraflarını ve videolarını uzaktan yakalamanıza yardımcı olmak için, kolunuzu uzatmak veya kendinize bir çubuk kullanarak sizinle mürettebatınızın çekimlerini yapmak yerine “AirSelfie” olarak adlandırılan yeni bir cep boyutunda bir drone kullanabilirsiniz.

2014 yılında ortaya atılan, AirSelfie’nin yaratıcısı İtalyan girişimci Edoardo Stroppiana. “AirSelfie, drone kameralarının son derece karmaşık ve pahalı olduğunu düşünen insanlar için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir.”dedi.

AirSelfie, tam yüksek çözünürlüklü (HD) 1080p video çekebilen, 4GB micro SD karta sahip ve 5 megapiksel çözünürlüğe sahip bir kamera ile donatılmıştır. Stroppiana, AirSelfie’yi kullanarak insanlar, gruplar ve şirketler ,kendilerinin veya projelerinin mesafelerini, yüksekliklerini kendi imkanları ya da selfie çubuklarıyla alamayacakları açılarından çekebilirler.Drone’un dört rotoru, havada 20 metreye kadar uçmasına yardımcı olur. Stroppiana, uçan kameranın yalnızca 3,72×2,65 x 0,42 inç (9,45 x 6,73 x 1,07 cm) ölçülerine sahip ve bir akıllı telefondan daha küçük ve ağırlığının 1.83 ons (52 gram ağırlığında) olduğunu belirtti.

Drone, irtifasını ölçmek için sonar kullanır ve çevresindeki titreşim işaretlerini izleyerek minik bir ekstra kamera yardımı ile dengede kalır. Stronpiana’nın 2016 yılında drone imal etmek üzere ortak kurduğu şirket olan Londra’daki AirSelfie Holdings  yaptığı açıklamada, uçarken yön bulmasına yardımcı olan jiroskoplar, barometreler ve jeomanyetik sensörler de bulunduğunu söyledi.

AirSelfie, ücretsiz bir iOS veya Android uygulamasıyla kontrol edilir. Uygulama drone kalkışını yaptırabilir ve yükseklik- yönünü ayarlayabilir ve havada gezinmesine izin verir. Ve kullanıcıların bir düğmeye basarak havadan HD çekim veya video çekmelerine yardımcı olur. Kullanıcılar ayrıca, fotoğraflarda veya videolarda görünmemek üzere telefonlarını gizlemek için yeterli zamana sahip olmak için 10 saniyelik bir zamanlayıcıyı etkinleştirebilirler. Şirket, dronun sekiz ardışık çekim yapabileceğini söyledi.

AirSelfie, fotoğrafları ve videoları akıllı telefonlara kablosuz olarak göndermek için Wi-Fi kullanır. Uygulama, kullanıcıların drone ile çekilen fotoğrafları ve videolarını hemen sosyal medyaya göndermelerine de izin veriyor.

Fotoğrafları çektikten sonra, drone bir düğmeye dokunarak otomatik olarak başlangıç noktasına geri dönebilir. Kullanıcılar ayrıca AirSelfie’yi manuel olarak tekrar yönlendirebilir ve üreticileri, dronun bir kişinin eline indirilmesinin hatta havadaki bir dronun kişinin yakalayabilmesinin güvenli olduğunu belirtti.

Şirkete göre ,yeniden şarj edilebilir bir lityum polimer pil  AirSelfie’ye 3 dakikalık bir uçuş süresi veriyor. Güç Bankası olarak bilinen bir aksesuar, AirSelfie üzerinden bir akıllı telefon droneu 30 dakika içinde şarj edebilir. Şirket Powerbank’in 20 kez şarj edebilecek kapasitede olduğunu söyledi. Kullanıcılar ayrıca AirSelfie’yi bir mikro USB kablosuyla doğrudan şarj edebilirler.

Şirket, Ağustos ayında tam işlevli bir prototip geliştirdiğini açıkladı. Şirket, 17 Kasım’da, AirSelfie’yi ön sipariş yoluyla kullanıma sunmak için bir Kickstarter kampanyası başlattı ve üç günden daha az bir sürede 47.714 $ ‘lık hedefi gerçekleştirdi. 24 Aralık’ta sona erecek olan kampanya, 2.300’den fazla alıcı ile 500.000 dolardan fazla kazanç sağladı. Stroppiana, şirketin Birleşik Devletler, Birleşik Krallık, Almanya ve Çin’deki özel melek yatırımcılarından 3 milyon dolar almış olduğunu belirtti.

İlk sipariş verilen dronların Mart ayında teslim edilmesi planlanıyor. Drone’un 300 dolarlık bir perakende fiyatı ile 2017’de piyasaya çıkması bekleniyor.

Çeviri: İpek ARI

Kaynak: Live Science

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap