Gündem Kritik

Siyaset ve Felsefe

Siyaset felsefesi nedir? Felsefesiz siyaset mümkün müdür?

Siyaset aslında uzlaşma sanatı, felsefe ise bir amaç uğruna izlenilen yoldur. Her davranışın bir felsefesi vardır, dolayısıyla felsefesiz siyaset mümkün değildir. Siyaset felsefemiz; toplumun bireyle, bireyin toplumla barışık yaşamasıdır.

Peki uzlaşma neyi gerektiriyor?

Ortak değerlerde buluşmayı, ödün verilebildiği ölçüde, kişi ve toplum çıkarları doğrultusunda bir araya gelmeyi gerektiriyor. Felsefeyi bir düşünce yolu olarak belirlediğimiz zaman, bu yol kişinin ve toplumun çıkarlarına olduğu takdirde doğru kabul edilir. Bakış açısı farklılıklarıyla, bu yol kimine göre doğru kimine göre yanlış olabilir, böylelikle farklı görüşler de ortaya çıkabilir.

Biz modern toplumların devlet yönetiminde, siyaseti hep bir uzlaşma olarak gördük. Demokrasiyi yaşayan birçok modern ülke, bugün devlet yönetimini koalisyonlarla ortak bir protokolde toplum yararına sunabilmektedir.

Türkiye geçmişinde siyaset yönetimi koalisyonlarla gerçekleştirildi. En az iki farklı siyasal görüşün, ülkeyi yönetmek amacıyla, belirli bir protokole bağlı kalarak oluşturdukları siyasal felsefe, aynı zamanda uzlaşmayı ve hoşgörüyüde topluma yansıtabilmişti.

Şimdi ise parlemento da Anayasa değiştirilmek isteniyor.Toplumun en büyük değer yargısı olan Anayasa, tam bir uzlaşıyla, tüm kesimleri temsil eden siyasal partilerle ve parlemento da ki büyük bir çoğunlukla yapılmalıydı. Fakat böyle olmadı… Oluşturulan siyasal felsefe, ülkeyi bilakis uzlaşmadan çok  tek adamlığa doğru götürmekte. Biz bunu daha çok demokrasinin eksik yaşandığı ülkelerde görmüyor muyuz ? Ortadoğu da ki birçok ülkede, tek adamlık olduğu için demokrasiyi görmek mümkün değildir. Demek ki siyaset doğru oluşturulmadığı takdirde toplumu çıkmazlara götürebileceği gibi, modern demokrasilerde ise toplumun ve bireyin çıkarlarına hizmet ettiğini görüyoruz.

Siyaset felsefemiz; modern, çağdaş, demokratik ve huzur içinde yaşamaksa eğer, farklılıklarımızı içimize sindirip ortak değerlerde buluşmayı hedeflemeliyiz. Bu da bizleri başarıya götürecektir. Demokratik ortamlar ekonomik yatırımları arttıracağı için bireyin ve toplumun rahat ve zenginlik içinde yaşamasını sağlayacaktır.

 

Yazar Hakkında

Gülcen Durak

1984 yılında Edremit’te dünyaya geldi.İlköğretim-Lise dönemini memleketinde,Üniversite eğitimini Balıkesir’de tamamladı.Yirmili yaşlarında Edebiyat’a daha çok vakit ayırmaya ve yazmaya başladı. Çeşitli Edebiyat-Sanat dergileriyle yazılarını paylaşan ve bir süredir ilgilendiği Fotoğraf Sanatıyla; dernek bazında ki faaliyetlerinin beraberinde,yazılı ve sosyal çalışmalarına da halen devam etmektedir.Edebiyat’ın;ruhun sığınacağı en güzel liman,öğrenmenin ve yenilenmenin ise yaşam boyu gerekli olduğu düşüncesindedir.Çeşitli sanat dallarında ki gelişmeleri,dünya mutfaklarını,tasarım ve dekor alanında ki araştırmaları da yakından takip etmektedir.Kuzey Ege’de yaşamını sürdüren,küçük şeylerle mutlu olabilen,boş vakti olmayan,sürekli meşgul,ailesiyle birlikte gülebilen,çoğunlukla huzurlu,arada bir hüzünlü,çayı aramayan kahve seven,evli ve iki çocuk annesi tipik bir yengeç kadını…

Yorum Yap