Gündem Tarih

Süleyman Şah’tan Sonra Taşınan Bu Türbe Kime Ait?

Yazar | Editör

Türkiye Suriye de çıkan iç savaş neticesinde taşıdığı Süleyman Şah türbesinden sonra bu kez de  Hasankeyf’in su altında kalacak olması nedeniyle Ilısu Baraj Gölü alanında bulunan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesini, Türkiye’de ilk defa uygulanan proje ile 2 kilometre taşıyarak, baraj göl alanından çıkardı. Türbe, yeni yeri Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na yerleştirildi.

Peki türbesi taşınan Zeynel bey kimdir?

14. ve 16. yüzyıllar arasında Anadolu’nun doğusunda hüküm süren bir Türkmen devleti olan Akkoyunlular’ın, Oğuzları Bayındır boyuna mensup olduğu biliniyor. Azerbaycan’dan Fırat’a Kafkaslar’dan Umman Körfezi’ne kadar uzanan geniş bir coğrafyada hüküm süren Akkoyunlular, Osmanlı’nın doğuya doğru genişleme politikası önünde engel olarak görülüyordu. Önce Diyarbakır’ı, ardından da Tebrizi başkent yapan ve Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli etkisi olan Akkoyunluların Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bıraktığı çok sayıda kültür mirası bulunuyor.

Otlukbeli Savaşında Şehit Düştü

Akkoyunlu Devleti hükümdarı Uzun Hasan ile Osmanlı imparatoru Fatih Sultan Mehmet arasındaki Otlukbeli Savaşı, 11 Ağustos 1473’te Erzincan’ın Tercan ilçesi yakınındaki Otlukbeli’nde gerçekleşti. Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu olan Zeynel Bey adına Hasankeyf’te yapılan kümbetin kuzey kapısında bulunan kitabede, anıt mezarın Otlukbeli Savaşı’nda şehit düşen Zeynel Bey için yapıldığı belirtiliyor.

Gövdesinde ‘Allah-Muhammed-Ali’ Yazıları Var

Tavanı kubbe şeklinde olup konik bir külahla örtülü olan kümbetin gövdesinde, çinilerle yazılan, “Allah-Muhammed-Ali” yazıları bulunuyor. Hasankeyf’te Akkoyunlulardan kalan tek kültür mirası olan Zeynel Bey Kümbeti’nin mimarının ise Pir Hasan adında bir usta olduğu belirtiliyor.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap