Bilim Teknoloji

Süper Hızlı Şarj

Yazar | Editör

Akıllı Telefonlar 30 saniyede şarj mı olacak?

SuperDot firmasının geliştirdiği süper hızlı batarya ile 30 saniye içindeuperDot firmasının geliştirdiği süper hızlı batarya ile 30 saniye içinde akıllı telefonlar şarj edilecek. 2015 yılında kurulan ve elektrikli araçlar için süper hızlı şarj üniteleri üreten firma prototip modelinin tanıtımını yaptı. Yayınladıkları videoda %27 dolulukta olan telefon 30 saniye sonunda %100 doluluğa ulaşıyor. Şu anda prototip model sadece Samsung Galaxy 4 için tasarlanmış olsa da bu yılın sonuna doğru bütün akıllı telefonlar uygun modelleri satışa sunacaklarını açıkladılar.

Aklınızdan hızlı şarj bataryanın ömrünü kısaltır diye geçiriyor olabilirsiniz, firmanın iddiası ise hızlı şarj klasik telefon bataryalarının ömrünü kısaltır fakat geliştirmiş oldukları teknoloji ile klasik bataryalarda 500 kere şarj döngüsü olurken yeni nesil batarya ile bu sayının 2500’e çıkacağı bu sayede batarya ömrünün 3 yıl olacağı şeklindedir.

Firma CEO’su 2017 yılında telefon üreticileri ile anlaşma sağlayabileceklerini belirtti.

Bu teknoloji, akıllı telefonların en büyük sorunu olan batarya süresi, geliştirilen bu teknoloji ile ortadan kalkmasa bile hızlı bir şekilde şarj etmeyi sağlayacağından dolayı önemli bir eksikliği giderecek gibi gözüküyor. Özellikle sanayide pil, batarya vs. gibi çalışan ürünler içinde süper hızlı bataryanın kullanabileceğinden dolayı önümüzdeki yıllarda bu bataryalar ile çok sık karşılaşacağımız anlamına geliyor.

Fiyatını mı merak ettiniz ? 30 Dolar Nasıl, uygunmu?

Son olarak ufak bir ayrıntı, ürettikleri ürünlerin ya da bağış yaptığını vs. varsayılan firmaların ülkemizde zaman zaman boykot edilmesine rağmen fark etmeden gündelik hayatımızda kullandığımız birçok teknolojik ürünün ana bileşenlerinin İsrailli firmalar tarafından geliştirildiği gibi süper hızlı bataryada İsrailli bir firma tarafından geliştirilmiş bulunmaktadır

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap