Aktüel Doğa Kültür-Sanat

Tufandan Önce

Yazar | Editör

Birleşmiş Milletler Barış Elçisi Leonardo DiCaprio iklim değişikliği ile mücadele projesi kapsamında National Geographic ile ortaklaşa yürüttüğü yeni belgeseli “Tufandan Önce”  21 Ekimde yapılan sinema galasından sonra 171 ülke ve 45 dil ile geniş bir yelpazede yer buldu.

Eğer, iklim değişikliğinin tehlikeleri ile ilgili gerçeği bilmek ister misiniz? “Tufandan Önce” , National Geographic tarafından sunulan film, Leonardo DiCaprio’yu Birleşmiş Milletler Barış Elçisi olarak yolculuğa koyulan, 5 kıtayı ve kuzey kutup bölgesini gezen, iklim değişikliğinin etkilerini ilk elden bizzat gören karakter olarak baş rolde oynatıyor. DiCaprio, bilim adamları ile iklim değişikliği gerçeğini ortaya çıkarmak için keşif gezilerine çıkar ve duyarsızlığa karşı savaşmak için siyasi liderler ile görüşür. Aynı zamanda Büyüyen iklim değişikliği krizinin aciliyeti üzerine halkın zihnini karıştırmak için çalışan güçlü çıkar grupları tarafından hesaplanarak düzenlenen dezenformasyon kampanyalarını da ortaya çıkarır. Dünya çapındaki kanaat önderleri ile eşi benzeri görülmemiş görüşme imkanı ile. DiCaprio, felaket haberi oranlarındaki artışta umudu aramaktadır.

Dicaprio: Toplumun çıkarlarını düşünen vekillere ihtiyacımız var

Oscar (Akademi Ödülü) Sahibi yapımcı Fisher Stevens ve Oscar Ödüllü aktör, çevre aktivisti, Birleşmiş Milletler Barış Elçisi Leonardo DiCaprio. Tufandan Önce, şuanda hem tüm dünyada iklim değişikliği nedeni ile meydana gelen büyük değişikliklerin sürükleyici hikayesini hem de gezegen üzerindeki yaşamın bozulmasını önlemek için bireylerin ve toplumların atabileceği gerekli adımları sahneye koyuyor. Bireyler olarak atabileceğimiz adımların ötesinde, film, izleyicileri resmi makamlara güneş ve rüzgar gücü gibi alternatif enerji kaynakları kullanımının desteklenmesi konusunda baskı yapmaya teşvik etmektedir. DiCaprio şöyle söylüyor: “Bizim herkesin kendi siyasi liderlerinden cesur eylemler talep etmesine ve karar verirken açgözlülük ve yıkım çemberini devam ettiren şirketlerin değil toplumun çıkarını düşünen vekilleri seçmelerine ihtiyacımız var”. “Bu belgesel film, tüm insanlığın akıbetinin nasıl olduğunu ve bundan başka bireyler olarak gezegenimiz için daha iyi bir gelecek inşa etmek için elimizde bulundurduğumuz gücü sergiliyor.”

Tufandan Önce’nin 21 Ekimde sinemalarda galası yapıldı ve 30 Ekim’de 171 ülkede, 45 dilde, National Geographic Kanalı’nda tüm dünyada yayına girdi. Belgesel Filmin yapımcılığını Leonardo DiCaprio, Fisher Stevens, Jennifer Davisson ve ile RatPac Entertainment’dan Trevor Davidoski, Brett Ratner ve James Packer üstlenirken, yönetmen koltuğunda Fisher Stevens’ı görüyoruz.

Mark Monreo’nun kaleminden çıkan filmin başyapımcıları Martin Scorsese, Adam Bardach, Mark Monroe ve Zara Duffy. Filmin düzenleyenleri ise Geoffrey Richman A.C.E, Ben Sozanski, Abhay Sofsky ve Brett Banks. Görüntü yönetmeni Antonio Rossi. Trent Reznor ve Atticus Ross ile Mogwai ve Gustavo Santaolalla orijinal müzikleri eşliğinde müzik yapımcıları Trent Reznor ve Atticus Ross.

Çeviri: Aykut TARHAN

Kaynak: Before The Flood

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap