Gezi-Yaşam

Türkiye’nin Maldivleri: Salda Gölü

Yazar | Editör
Bundan 2 sene önce serin bir Ekim gecesi, zil çalıp karavan turumuz bittiğinde, biraz buruk, biraz yorgun, biraz da İstanbul’u özlemiş olarak Antalya ile vedalaşmış, kürkçü dükkanına dönüyorduk. Otoyol tabelalarında daha önce ismini hiç duymadığım Salda’yı gördüm. Aslında yollarda hep bilmediğim yerlerin tabelasını görüyorum da nedense Salda bir dürttü, içimden elime telefonu alıp araştırmak geldi.

Gecenin karanlığında, arabanın kaloriferi o sezon ilk kez açtığımız Ekim akşamında, Salda’nın fotoğrafları resmen gözlerimi tokatladı. Sezonunu kaçırdığımız Salda’nın turkuaz suları gördüğümüz en güzel yaz rüyasından daha güzeldi. Nasıl böyle bir yerin var olduğundan bunca zaman bihabermişiz? Bu turkuaz müptelası bünye bundan sonra yüzdüğü plajlarda kendini nasıl avutsun?

salda-golu-rehberi

Böylece bir yol tabelası, hiç bilmediğimiz bir yere karşı içimizde derin bir özleme dönüştü. 2 sene sonra, DİMES GO kutularının üzerindeki rotaları keşfederken, Denizli’de başlayan Vişne Rotası‘nın son durağı olan Salda’ya nihayet kavuşmak nasip oldu. Sanki o da kollarını açmış bizi beklermişcesine, bulutların arasından süzülen ışık hüzmeleri ile kucakladı bizi.
Tanrım bu nasıl bir güzellik… Gün batımı kalaydeskopik, turkuaz sular cam gibi berrak ve göz alıcı, kumlar alabildiğine beyaz…

Turkuaz tutkusu olan herkesin mutlaka yolunu düşürmesi gereken bir yer Salda. Bir krater gölü olan Salda’nın suları cam göbeğinden başlayıp, en derin yerlerde çivit mavisine çalıyor. Salda bir krater gölü. Bir de böyle gizemli bir yanı var. Çanağı bir volkanik bir patlama ile oluştuğu için mavisi de derin, kendisi de: 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden.

ÖNEMLİ: Biz Salda’ya Eylül ortası ve hafta içi gittik. Sakin, sessiz ve mükemmeldi. Bununla birlikte yüksek sezonda kamp alanının 2000 kişiyi bulduğu oluyormuş! Bayramlarda, hele kurban bayramında keyifsiz bir kalabalık olabilir, bilginize…

Salda-Golu-2

“MARS’I MERAK EDEN SALDA’YA GİTSİN”

Salda’nın gizemi, derin sularında bitmiyor; Salda Mars özellikleri taşıyor. Salda’nın beyaz kayaya benzer kıyıları var. Uzaktan kaya sanıyorsunuz ama elinize aldığınızda kolayca pestilleşen beyaz bir tortu olduğunu görüyorsunuz. Bilimde stromatolik kayaçlar olarak geçen bu yapılara Mars’ta da rastlanması sebebiyle kızıl gezegenin milyon yıllar önce Salda’ya benzediği düşünülüyor. Biliyorsunuz, Mars’ta zamanında akarsuların, göllerin olduğuna işaret eden izler var. Mars’ın atmosferi Dünya’nınkinden 100 kat ince olduğundan, zamanla Mars’taki su buharlaşarak yok olmuş, geriye bu kayaç yapılar kalmış. Dünyada bu tip kayaç oluşumların olduğu 2 yerden biriymiş Salda, diğeri de Kanada’da bir yer. TÜBİTAK’ın İTÜ araştırmacıları ile yürüttüğü araştırma dünyada büyük yankı bulmuş, New Scientist gibi önemli bilim dergilerinde araştırmaya yer verilmiş. Bu araştırma şu açıdan da büyük önem taşıyor: Bu stromatolik yapıların ekstrem koşullara dayanıklı bir bakterinin ürettiği bir atık olduğu, ve bu dayanıklı bakteri türünün kuruyan Mars’taki koşullara bir şekilde adapte olmuş olması halinde, dünya dışı yaşamın ilk örneği olabileceği düşünülüyor.

Mars’ı görmek, turkuaza doymak isteyenler için, eğrisiyle doğrusuyla bir Salda rehberi hazırladık. Eğrisiyle doğrusuyla diyoruz çünkü Salda müthiş güzel bir yer ve müthiş bir turizm potansiyeli taşıyor, fakat bazı konular insanın keyfinin önüne geçebiliyor… Aşağıda ne kastettiğimizi ve bizim ne önerdiğimizi ilgili bölümlerde anlattık.

SALDA GÖLÜ NEREDE?

salda-golu-harita

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde yer alıyor.  İlçe merkezinden Salda’ya gitmek 4 km, yani 5 dk civarında sürüyor.
Burdur merkezden 75 km, yani  1 saat 15 dk,
Isparta merkeze 106 km yani 1,5 saat,
Denizli merkeze 83 km yani 1 saat 10 dk uzaklıkta bulunuyor.

NOSTALJİK YEŞİLOVA

Salda’ya yakınlığı ve büyüklüğü itibariyle Salda’daki birçok ihtiyacınızı buradan gidereceğiniz için Yeşilova hakkında da iki kelam etmek lazım. Yeşilova’da zaman 1980’lerde durmuş. Hem görsel olarak, hem de insanlık olarak bir zaman kapsülüne girmiş gibi hissettik. 80’lerin grafik anlayışının devam ettiği tabelalar, ters çevrilmiş su bardaklarının içine konan kese kağıtları, keza kese kağıdına sarılarak yenen burma kadayıf, üzerine kilim örtülmüş eski tip motorsikletleri ve eski zamanlardaki gibi misafirleri el üstünde tutan sıcakkanlılıkları ile bizce çok tatlı bir yer. Zaten bu sebeple dönem dizisi ya da filmi çekeceklere Kültür Bakanlığı’nın önerdiği yerler arasında. Umarız hiç değişmez ve bu dokusunu koruyarak gelişir. Bizce buraya yeni tip ışıklı tabelaların, alüminyum doğrama balkon korkuluklarının geldiği gün maalesef buranın sonu olur. Ağzını hayra aç derler ama burası bu yönde “gelişebilir” gibi geldi bize.

salda-yesilova

Bununla birlikte, bizim bu çok sevimli bulduğumuz hallerini, başkalarının geri kalmış bulması da muhtemel. Çünkü buraya çok turist gelmediği için turizm işletmeciliği anlayışı da kendini pek güncellememiş. Biliyorsunuz, genelde modernleşme noktasal olmuyor, bir yer gelişti mi çevresiyle gelişiyor. Salda’nın korunması açısından bu “az gelişmişlik” aslında büyük velinimet olmuş. O yüzden bizce Yeşilova’nın bu zamanda donmuş hallerini sevmeye bakın, tesisleri yetersiz bulduğunuzda iyi ki böyle diyin, bu haliyle bağrınıza basın.

Tabi tüm halk ile tanışmadık ama muhabbet ettiğimiz tüm Yeşilovalılar tatlılık abidesi insanlardı. 25 kuruşu almayı unuttuğum için arkamdan koşan esnafı, zorla çay kahve içiren kamp işletmecisi Ahmet Abi, karavanımızı görünce evlerine çağıran Doğanbaba Köyü sakinlerini kafamızda Burdur insanını bambaşka bir yere taşıdılar.

Öte yandan, rahatsızlık verici insan tiplemeleri de arada Salda’ya geliyor, serserilik ediyorlar. Bu konuyu Yeşilova Belediyesi Halk Plajı kısmında anlattık. Oradan detaylarını okuyabilirsiniz. Ayrıca göl kenarındaki gazinolara gitmenizi pek önermeyiz. Ne kadarı doğru bilmiyoruz ama fuhuş söylentileri duyduk.

Ama içiniz rahat olsun, serserilerden ya da mangalcılardan kaçmak da mümkün. Gölün tüm doğu yakası, yani  7 no’lu tarafı kafa dinlemek isteyenler için harika bir yer; bakir, doğa ile baş başa ve göz alıcı güzellikte.

 

Kaynak: bizevdeyokuz

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap