Bilim

Tüyleri İle Birlikte Bir Kehribar İçerisinde Muhafaza Edilmiş Dinozor Kuyruğu

Yazar | Editör

99 milyon yıl öncesine ait fosil, üç boyutlu bir ayrıntı içeriyor.

Altın bir külçe içerisindeki 99 milyon yıllık kehribarın Paleontologlar tarafından sıra dışı bir şey olduğu fark edildi: Küçük bir dinozor kuyruğu, tüyleri ile birlikte aslını korumuş.

37 milyon milimetre aşağıda kibrit çöpü uzunluğundaki kehribarın içerisine doğru kıvrılmış dinozor kuyruğu, mumyalanmış omurgalı hayvan derisi sekiz aşamanın her kesitinde hayvanın kemiğini sıkıca çevrelemiş. Araştırmacılar, 8 Aralık’ta Current Biology’de iri yarı bir dinozorun uzun tüylerinin kuyruk uzunluğunca devam ettiğini nakletmiştir.

Beijing’deki Çin Üniversitesi’nin hocalarından ve çalışmanın yazarlarından Lida Xing, “bunun çok çarpıcı bir fosil” olduğunu yazdı.

Araştırmacılar, Mesozoik dönem sonuna ait tüyleri daha önce kehribarın içerisine sıkışmış bir vaziyette buldular, fakat yeni bulgular ilk etapta açık bir şekilde teşhis edilebilen bir kısım dinozoru çalışma kapsamına dahil ediyordu. Yeni fosilin kuyruk kemiği Xing’in araştırma grubuna dinozorların özellikleri hakkında ipucu verdi. Bu, minyatür bir Tiranozor görünümlü genç bir Külurozor olabilir.

Yazarlar, bir kayacın yüzeyine baskılanmış birbirinden farklı dinozor tüyleri, kehribarın içerisindeki tüyler dinozorların yapısı hakkında daha fazla bilgi sunacağını ileri sürdü. Xing ve arkadaşları, “tüylerin en ince ayrıntısına kadar kehribarın içerisinde üç boyutlu olarak görülebilir” olduğunu yazdı.

Küçük dinozorların tüyleri, dinozorun dar olan gövdesinde bugünkü kuşların uçmasında işe yarayan tüylerin orta kısmı, gelişkin bir iskeletten yoksundur. Yazarlar, bunun yerine dinozorların tüylerini süs olarak kullanılabileceğini söylüyor. Mikroskop görüntüleri tüylerin üst kısımlarının kestane rengi, aşağılara doğru beyazımsı bir renk olduğunu ileri sürüyor.

Çeviri: Cansın TOPRAK

Kaynak:  Science News 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap