Aktüel

Üç Aylık Bebeğin İdrarında Yitirdiğimiz İnsanlık

İzmir’de “uyanmıyor” diye hastaneye kaldırılan üç aylık bebeğin idrarında uyuşturucu çıktı. Olayın hastane polisine intikal etmediği, psikiyatri hastası annenin sorgulanmadığı anlaşıldı.

İzmir’de O.A. isimli 3 aylık erkek bebek 8 Ekim’de ailesi tarafından bilinci kapalı olarak Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne getirildi. Annesinin ‘sürekli uyuyor’ dediği bebeğe idrar ve kan tahlilleri yapıldı. Yapılan tetkiklerin sonucu hastane çalışanlarını şoke etti. Henüz 3 aylık olan bebeğin idrarında uyuşturucu madde ve antipsikotik ilaç kalıntısına rastlandı. Rapor üzerine hemşireler, anneyle görüştü. Bebeğini emzirmediğini söyleyen anne iddiaya göre hemşirelere “bebeğin ağzına bir şey sürdüm” dedi. Ancak bebeğe verdiği maddenin ne olduğunu açıklayamadı. Annenin uyuşturucu bağımlısı olduğu öne sürülürken, raporda anneye 2009 yılında major depresyon tanısı konulduğu fakat 2 yıldır tedavi görmediğine yer verildi.

KAYNAK: SABAH

 

Ellerimin kilitlendiği, boğazımın düğümlendiği, çok uzaklardaki bir nefes için canımın bu derece yandığı, okuduktan sonra hiçbir şey yapamadığım, sadece kara kara düşündüğüm andır idrarında uyuşturucu madde çıkan bebeğin haberi.

3 aylık bebeği olup uyuşturucu kullanan ve süt yolu ile o masum meleğe zehrin geçmesi düşüncesi bile insanının içini cız ettirirken; annenin, ’emzirmedim ‘ demesi de başka bir vahşetin ortalığa saçılmasıdır sanki . Sütten başka bir beslenme şekli olmayan o bebeğe uyuşturucunun anne tarafından ağızdan verildiği gerçeği yazarken bile dönüp tekrar okuduğum, o bebeğin gerçeğiydi, bizim gerçeğimizdi aslında…

Tedavi etmek için eline alan doktor, serumunu takan hemşire, nasıl olur da o ufacık bedene kayıtsız kalarak polise bile haber vermez? Nasıl olur da Başhekim bilgim yok diyerek pişkinlikte zirveye tırmanır.

Hani bir zamanlar medeniyet timsali olmuş Osmanlı’nın torunu idik? Hani Müslüman olmak, bu ülkenin bir ferdi olmak ayrıcalıktı? Hani Avrupa bu milletin genetik yapısını çözmeye çalışıyor, çözdükten sonra da bozmaya çalışıyordu? Bizim gibi ‘muhteşem bir milleti’ bozmaya çalışan Avrupa, o anneyi ve üç maymunu oynayan herkesi alıp genetiğini değiştirerek bize iade etse keşke!

Neden ? Nasıl ? Kimin için ? Daha birçok soru beynimin içinde dolanırken geriye kucağıma almadığım, gözlerine bakmadığım, kokusunu içime çekmediğim o küçücük bedenin gerçeği kaldı ve tek bir soru:

O bebeğe bundan sonra ne olacak? Yani insanlığımıza…

Yazar Hakkında

Neslihan GENÇ

Yorum Yap