Bilim Teknoloji

Wi-Fi Sayesinde Akıllı Evler Aile Bireylerini Tanıyor

Yazar | Editör
Akıllı evler bireylerin ihtiyaçlarına hitap edecek

Geleceğin akıllı evlerinde, bilgisayarlar ev sakinlerini tespit edebilir ve Wi-Fi sayesinde onların ihtiyaçlarına hitap edebilir. İnsan bedenleri modem ve bilgisayar arasında wireless sinyallerini taşıyan radyo dalgalarını kısmen engellemektedir. Ev sakinleri arasındaki şekil,boyut ve hatta yürüyüş farklılıkları Wi-Fi sinyallarinin alınmasında değişikliklere neden olmaktadır. “arxiv.org” sitesinde yayınlanan rapora göre bilgisayar sinyallerin babadan mı anneden mi geldiğini analiz edebilir.

Bilim adamları iki yetişkin, modem ve bilgisayar arasında yürürken onları ayırt eden doğruluk oranı yaklaşık olarak yüzde 95 olan bir algoritma geliştirdi. Altı kişi olduğu zaman ise doğruluk oranı yüzde 89’a düşüyor. Çin, Xi’an Northwestern Polytechnical Üniversitesi’nden Bin Guo, bilim adamlarının programı farklı kadın ve erkekler üzerinde test ettiğini ancak çocuklar içinde üzerinde çalışılması gerektiğini belirtiyor.

Wi-Fi ve alıcı ile donatılan bir evde, sistem aile üyelerini tespit edebilir ve ısıtma ile aydınlatma sistemlerini onların tercihlerine göre devreye sokabilir.

Çeviri: Hasan DONDURMACI

Kaynak: Science News

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap