Bilim Psikoloji

Yatmadan Önce Neden Susarız ?

Yazar | Editör

Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, biyolojik saat işleyişi nedeniyle uyumadan hemen önce fareleri kana kana su içmeye teşvik ediyor.

Çalışmanın sahiplerinden Charles Bourque  ve McGill Üniversitesi nöroloji profesörü Quebec’in yaptığı açıklamada “Bu çalışma kemirgenler üzerinde yapılmasına rağmen, uyumadan önce neden sıklıkla susadığımıza ve su veya süt gibi sıvılar aldığımıza yönelik doğru açıklamalar getiriyor.” dedi.

Ancak araştırmacılar araştırma sonuçlarının insanlar için tamamen geçerli olup olmadığını görmek için daha fazla araştırma ve daha fazla bulgunun gerekli olduğunu belirttiller.

Yeni bir çalışma yürütülmeden önce araştırmacılar, kemirgenlerin su tüketim miktarının uyumadan 2 saat önce arttığını düşünüyorlardı fakat bu artışın nedenini belli değildi.

Çalışmada; araştırmacılar 12 tane farenin uyumadan birkaç saat önce su içmesini engelledi. Bu farelerin uyandıklarında ciddi dehidrasyona uğradıkları görüldü.

Bu sonuç araştırmacıların farelerin uyku sırasında yaşanan dehidrasyona karşı kendilerini korumak amacıyla uyku öncesinde su tüketimini artırdıkları düşüncesini ortaya çıkardı.

Ancak araştırmacılar hangi mekanizmaların fareleri uyumadan önce daha fazla su tüketmeye sevk ettiğini de anlamak istediler. Araştırmacılar farelerin beyninin susamayla ilişkili olan hidrasyon sensörü  hücrelerininin, beynin uyuma ve uyanmalarını tetikleyen kısmı ile biyolojik saatin yönetilmesinden sorumlu parçasının ilişki içerisinde olup olmadığını görmek istediler.

Araştırmacılar farelerin biyolojik saatini elektrik dalgaları ile uyardılar ve bu uyarımın beynin aynı bölgesinden salgılanan vasopresin hormonunun artışına sebep olduğunu gözlemlediler.

Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre bilim adamları fareler üzerinde deney çalışmaları devam ederken vasopresin hormonunun gerçekten susuzluk ile ilişkili beyin hücrelerini aktif duruma getirdiğini tespit ettiler.

Bourque, Live Science dergisine “Ancak, aynı mekanizmaların insanlarda işleyip işlemediğini görmek için daha fazla araştırma gereklidir.” ve “Yatmadan önce susayan ve rutin bir şekilde bir şeyler içen insanlar görülürken yatmadan önce hiç bir şey içmeyen insanlarında varlığına dair kanıt olacak anekdotlar var.” dedi. “Ve bazı insanlarsa mesanelerinin dolup gece onları uykularından uyandırma konusunda endişeli olduklarından yatmadan önce bir şeyler içmemekte kararlıdırlar.” diye ekledi.

Araştırmacılar biyolojik saatin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için yeni bulguların kendilerine yardımcı olabileceğini söylediler.

 

Kaynak: Live Science  Dergisi

Çeviri : İpek ARI

 

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yap