Gezi-Yaşam

YOL DURUMU 1 (Gebze – Eskişehir – Bursa – Gebze )

Yazar | Haydar MUTAF

IMG_1260

İstanbul, Ankara, Bursa, Bolu ve hatta İzmir’de yaşayanlar için küçük bir hafta sonu kaçamağı; Eskişehir. Ben, Cuma akşam iş çıkışı Gebze’den atladım motora, Sakarya çıkışına kadar otobandan devam ettim, otobandan çıkınca Bilecik-Eskişehir yoluna saptım. Otobandan çıktıktan sonra yaklaşık 10 km gidince çok güzel et yemekleri yapan, leziz ve temiz yol üstü lokantaları var malum motor aç karnına çekilmiyor köfte yemeniniz tavsiye edilir.  Daha sonra Bilecik kenarından geçerek ve tam o anda Umut Sarıkaya’yı zırtlan bir gülüşle yâd ederek Eskişehir’e ulaştım.

frigya-HDR(2)

Aslında en başta söylemem lazımdı, benim bütün yolculuklarda öncelikli hedefim fotoğraf çekmek olduğu için planımı ona göre yapmıştım.

Cuma akşam Eskişehir’e girer girmez kalacağım yeri buldum ve yorucu olacağını bildiğim ertesi gün için dinlenmeye çekildim. Kalacak yer ile ilgili tavsiyem; “Hosteleski Hostel”. Türkiye’de Hostel’de kalmak anlayışı pek gelişmemiş olsa da bu arkadaşlar algıyı kırmak için çaba harcıyorlar. Hosteleski, küçük ve şirin bir yer. Bir ortak alan, bir mutfak, bir balkon, bir teras, katlarda ortak duş ve tuvalet mevcut. Duşlar ve tuvaletler temiz, ilgilenen arkadaşlar sıcakkanlı ve iyi niyetli kişiler. Paylaşımlı odalar için fiyat 30 ₺, iki kişilik odalar için 60 ₺. Mekan benim için asgari şartları zaten sağladığı için daha fazla para vermeye gerek yok diyerek paylaşımlı odada kaldım ve gayet memnun kaldım.

IMG_1283

Ertesi sabah kaldığım yerin civarında kahvaltı yaptıktan sonra –ki Eskişehir öğrenci kenti olduğu için nerdeyse günün her saati uygun fiyata karnınızı doyurmanız mümkün. Mesela Gebze’de en az 15 ₺ olan kahvaltı tabağını 8 ₺ liraya ya da mis gibi yayla çorbası üstüne bir bardak çay 3 ₺ gibi fiyatlara bulunabiliyor, tercih bütçenize kalmış-, biraz Porsuk kenarında gezdim ardından Odunpazarı evlerini görmeye gittim.

Buraya özel bir not düşmem lazım yoksa büyük haksızlık yapmış olacağım. Tarihi evlerin orada gezinirken cam atölyeleri göreceksiniz. Tavsiyem “CAMGÖBEĞİ” Cam Atölyesi’ni ziyaret etmeniz. Eğer şanlıysanız Yasemin Abla sizin için cam işçiliğinden canlı performans Tahmisdergi’ninde simgesi olan bir baykuş yapabilir üstüne atölyenin hemen arkasında ki yer alan “CAMGÖBEĞİ” Çay bahçesinde çayınız ya da kahveniz eşliğinde Kader Abla ile “Kemal Tahir, Cemil Meriç, Dücane Cündioğlu, Alev Alatlı, Marmara Kıraathanesi, Küllük” gibi konularda tadına doyulmaz sohbet edebilirsiniz. Benden de mutlaka selam söyleyin.

IMG_1321

Odunpazarı faslı da bitince Yazılıkaya’ya (Midas Anıtı) gitmek için Seyitgazi yönüne doğru yola çıktım. Yazılıkaya’ya gitmek için iki yol var, Çifteler üzerinden veya Seyitgazi üzerinden gidilebiliyor. Çifteler üzerinden 101 km, Seyitgazi üzerinden 78 km. Ben daha kısa diye Seyitgazi yönünü tercih ettim ama tavsiye etmem çünkü yaklaşık 10 km hatta biraz daha fazla mucurlu yollar var ve Seyitgazi’den Yazılıkaya’ya giden yollar çok iyi değil. Mesafe kısalmış olsa da süre değişmiyor hatta daha da uzuyor diyebilirim. Yazılıkaya Frigler’in dini başkenti zaten yolda giderken bir sürü kahverengi tabelalar görüyorsunuz. Vaktiniz varsa Solon mezarları, Aslanlı taş, Kümbet, Frig kaya mezarları hep aynı hat üzerinde gezmenizi tavsiye ederim. Yazılıkaya yıldız çekimi için ideal ancak geceleri çok ıssız ve sessiz bilginiz olsun. Çadır kurmak isterseniz köyün muhtarı Veysel Amca yardımcı olacaktır.

bilecik_kayip_umut_sarc4b1kaya

Dönüş yolunda Bozüyük kenarından İnegöl yoluna saptım, yol biraz virajlı ama çok keyifli ayrıca diğer yoldan yaklaşık 10-15 km daha kısa. Ayırca İnegöl köftesi ya da Bursa kebabı yeme şansınız var. Bursa’dan sonra Yalova üzerinden Feribot ile karşıya geçebilirsiniz. Unutmadan İstanbullines feribotları 25 dakikada geçmiyor İDO ile arasında sadece beş dakikalık bir fark var aklınızda bulunsun.

İyilik yolunuz olsun, yolunuz hep açık olsun.

 

Lazım Olabilecek numaralar:
Hosteleski Hostel : 0505 204 7063 / 0506 607 9636
CAMGÖBEĞİ Çay Bahçesi : 0533 305 6532 (Kader Hanım)
Yazılıkaya Muhtarlığı : 0535 512 4728 (Veysel Bey)

Yazar Hakkında

Haydar MUTAF

1984 Haziran’ının sonlarında Gaziantep’ de dünyaya geldi. Mühendislik eğitiminin ardından 2008 yılında Matematiksel Fizik ana bilim dalında yüksek lisans, sonrasında halen devam ettiği Atom ve Molekül Fiziği doktorasına başladı. Fizik eğitiminin yanında felsefe, edebiyat ve sinema merakı olan yazar “Lise yıllarından hayalimdi” dediği motosikletine ve fotoğraf makinesine otuzlu yaşlarda kavuştu. Kısa hikayeler , gezi yazıları ve gündeme dair yazan yazar ve halen Açık Öğretim Fakültesi’nde fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümü okumaktadır. En büyük hayali “ Türklerin göç yollarından portreler” olan Haydar Mutaf bu hayali için gelecekte çıkacağı Orta Asya gezisinin planlarını kurarak uykuya dalmaktadır. Bekar olan yazar bilimsel araştırmalar için belli dönemler Gebze’de belli dönemler Gaziantep’de ikamet etmektedir. Ruhu ise Ankara’da yaşamaktadır.

Yorum Yap